adplus-dvertising

FED kararı sonrası altın ve dolar fiyatlarında hareketlilik başladı!

Gram altın ve dolar kuru için hareketli bir gün daha meydana gelecek. Dün akşam Fed, politika faizinde 50 baz puan artışa gitti. 22 sene sonra ilk defa bu kadar yüksek bir faiz artışına gidilirken, günün en mühim verisi yurt içinde açıklanacak enflasyon rakamları olacak. Peki, 5 Mayıs Perşembe bugün gram altın ne kadar? Dolar/TL kuru kaç TL? İşte piyasalara ilişkin son dakika gelişmeleri ve anlık, canlı, güncel rakamlar…
Takip et
FED kararı sonrası altın ve dolar fiyatlarında hareketlilik başladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Amerika Merkez Bankası Fed dün akşam piyasaların uzun süredir beklediği faiz kararını açıkladı. Banka beklentilere paralel olarak faizleri 50 baz puan arttırdı. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Başkan Jerome Powell konuşmasında iki toplantı için daha ’50 baz puanlık artış’ mesajı verirken, ileri sürüldüğü gibi 75 baz puanlık artışın düşünülen bir şey olmadığını belirtti.

GRAM ALTIN, ONS ALTIN VE DOLAR

Açıklamalar sonrası altın ve dolar fiyatlarında hareketlilik başladı. Altının ons fiyatı dün 1866 dolar seviyelerinde hareket ederken Powell’ın açıklamaları sonrası 1889 dolara kadar yükseldi. Ons altın yeni güne ise yüzde 1’den fazla değer kazancıyla başlayarak 1900 doların üstünde değerleniyor.

FED kararı sonrası altın ve dolar fiyatlarında hareketlilik başladı!

Dolar endeksi Fed sonrası 103,61 seviyesine yükseldi fakat şu sıralarda 102 seviyelerinde hareket ediyor. Dolar/TL ise dün 14,83 seviyelerinde işlem görüyordu. Karar sonrasında 14,70 seviyelerine çekilen kur gün içi en düşük seviyeye geriledi. Dolar/TL kuru şu sıralar 14,72 TL’den, Euro/TL ise 15,66 TL’den yeni güne başladı.
Ramazan Bayramı sebebiyle piyasaların kapalı olduğu günde 890 lira seviyelerine kadar geri çekilen altının gram fiyatı da karar sonrası yükselişe geçti. Dolar kurundaki geri çekilmeye karşın ons tarafından gelen yükselişe kucak açan gram altın fiyatı yüzde 1’den fazla değer kazanarak 901 liradan işlem görüyor.

FED kararı sonrası altın ve dolar fiyatlarında hareketlilik başladı!

YURT İÇİNDE ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANACAK

Türkiye’nin gündeminde TÜİK tarafından açıklanacak olan Nisan ayı enflasyon verileri yer alıyor. Ramazan Bayramı sebebiyle gecikmeli olarak açıklanacak olan rakamlar saat 10.00’da duyurulacak. Piyasa katılımcıları nisan ayında senelik enflasyonun yüzde 68,3 seviyesine yükselmesini bekliyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu senenin ikinci enflasyon raporunda, “Enflasyon tahmin aralığımızın orta noktaları 2022 senesi sonunda yüzde 42,8, 2023 sene sonunda yüzde 12,9 ve 2024 sene sonunda ise yüzde 8,3 seviyelerine tekabül etmektedir. Böylece 2022 sene sonu enflasyon tahminini 19,6 puanlık güncellemeyle yüzde 23,2’den yüzde 42,8’e yükselttik” açıklamasında bulunmuştu.

“DOLARDA 15 TL SEVİYESİ GEÇİLEBİLİR”

Piyasalara ilişkin uzman yorumları merak edilirken Finans Uzmanı Murat Özsoy dolar ve altın piyasasıyla alakalı yatırımcılara uyarılarda bulundu. Özsoy, Fed’in önümüzdeki toplantılarda sergileyeceği bu faiz artış politikası ABD dolar endeksinin önümüzdeki yakın vadede şu andaki seviyelerden daha da yukarılara çıkacağını belirtiyor. “Hatta senenin son çeyreğine kadar olan dönemde 102 seviyesinin altında bir Dolar Endeksi görmeyeceğimizi düşünüyorum” diyerek sözlerine ekliyor.

FED kararı sonrası altın ve dolar fiyatlarında hareketlilik başladı!

“Bu vaziyet da dolar/TL kurunda yukarı yönde kuvvetlenme senaryosunu çok kuvvetli hale getiriyor” ifadesini kullanan Özsoy, “Senenin başından bu yana mayıs ayını işaret ediyor ve dolar/TL kurunda eğer ekonomi yönetimi tarafından tedbirler alınmaz ise kurda yükseliş riskinin gündeme geleceğini belirtiyordum. Şuanda bu risk çok daha mühim hale geldi. Ekonomi yönetimi tarafından TL’ye olan güven artırılmaz, rezervleri kuvvetlendirici adımlar atılmaz ise dolar/TL kurunda 15 TL seviyesi geçilir ve artık bu seviyenin altını da pek göremeyiz diyerek düşünüyorum” biçiminde değerlendirmede bulundu.

“GRAM ALTIN YATIRIMCILARI KAZANACAK”

Gram altın fiyatları için tahminde de bulunan Özsoy şunları belirtti:

“Ons altın açısından baktığımızda toplantının hemen sonrasında 1889 dolar seviyesine bir yükseliş görmüş olsak da bundan sonraki birkaç toplantıda 50 baz puanlık artış politikasının ABD dolar endeksini güçlendirmesi ve bunun da ABD enflasyonda geri çekilmeler meydana getirmesi halinde ons altın senenin geri kalanında senenin ilk yarısına göre daha zayıf bir performans sergileyecektir diyerek düşünüyorum. Gram altın yatırımcıları açısından baktığımızda ise ons altındaki olası geri çekilmeler dolar/TL kurundaki muhtemel yükseliş ile yan yana geldiğinde bu vaziyet gram altın yatırımcılarına daha çok kazançlar sağlayabilir. Ons altındaki bu geri çekilme ile gram altın her ne kadar 900 TL altına çekilmiş olsa da orta vadede tekrardan bir toparlanma olacağını ve gram altının tekrardan 915 TL-920 TL seviyelerine doğru bir toparlanma sürecine gireceğini düşünüyorum.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.