Fed, genişlemeci duruşunu devam ettirecek

Herhangi yeni bir kararın alınmadığı FOMC’de, politika metni içerisinde ekonomik toparlanma ile alakalı bazı ibarelerde değişikliğe gidildiğini görüyoruz. (Tera Yatırım)
Takip et
Fed, genişlemeci duruşunu devam ettirecek
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Herhangi yeni bir kararın alınmadığı FOMC’de, politika metni içerisinde ekonomik toparlanma ile alakalı bazı ibarelerde değişikliğe gidildiğini görüyoruz. Bunun haricinde ise, heyecansız bir FOMC olduğunu söyleyebiliriz. Şu aşamada en çok merak edilen konu “tapering”, ve Powell bu noktada aslında iki hafta önce yaptığı konuşmada “tapering” konuşacak bir aşamada olmadığımızı bildirmişti. Bununla beraber, FOMC içerisinde faizlerin daha erken bir dönemde artırılması gerektiğini düşünen bir kesim var. Herhangi bir şekilde iyileşme belirtileri, zamanla bu kesimin elini güçlendirecektir.

Metinde dikkat çeken cümlelerden biri olarak; “Ekonomik aktivite ve istihdamdaki toparlanma hızı son aylarda yavaşladı ve zayıflık pandemiden en olumsuz etkilenen sektörlerde yoğunlaştı.” öne çıkıyor. Virüsün yayılma hızı en çok hizmet tarafını (konaklama, yeme içme, restoran, havacılık) vuruyor. Sorunlu sektörlerin durumu yoğun bir şekilde mali genişlemeye bağlı olacaktır. Biden paketinin ne kadarının kırpıldığını göreceğiz, firmalara yardım kesinlikle tırpanlanmaması gereken bir kalem. Diğer değişikliğe uğrayan kısımlar ise; “Ekonominin gidişatı, aşıların ilerlemesi de dahil olmak üzere virüsün seyrine önemli ölçüde bağlı olacaktır. Devam eden halk sağlığı krizi ekonomik faaliyet, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor ve ekonomik görünüm için önemli riskler oluşturuyor.” olarak görünüyor. Aşılama artık ekonominin toparlanması noktasında ana oyun kurucu konumunda. Aşılama ne yazık ki, dünya üzerinde aynı anda homojen bir şekilde gerçekleşemeyecek ve büyük ülkeler kendi nüfuslarını aşılarken, az gelişmiş ülkelerin aşıya erişimi henüz olmayacak. Bu kriz döneminin en önemli sonuçlarından birisi; ekonomisine mali destek verebilen ve aşıya erişimi olan gelişmiş ülkelerin arayı açarak krizden çıkacak olmaları.

Powell tarafında öne çıkanlar; “parasal duruşun salgın bitene kadar genişlemeci olacağı, istihdam ve enflasyon anlamında kat edilecek uzun bir yol olduğu ve krizin herkesi aynı şekilde etkilemediği”. Krizin asimetrik etkisine değinmesi önemlidir. Krizin miras bıraktıklarından bir tanesi, ekonomik adaletsizliğin derinleşmesi olacak. Aşırı parasal desteğin, düzgün bir mali destek olmadan “krediye erişimi daha rahat olanları” daha da rahatlatıp asıl desteğe ihtiyacı olan kesime dokunmaması, en önemli toksik etki olacaktır. Bu nedenle krizden derin şekilde etkilenen orta, alt gelir grubunun desteklenmesi ve lokal işletmelerin yaşamasının sağlanması şart. Mali paketin ana fonksiyonu da bu olacak ve geciken veya yetersiz kalan bir paket toparlanma için yeterli katkıyı sunamayacaktır.

Kaynak Tera Yatırım
Kaynak: Hibya Ajans

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.