Fed, ekonomideki aşağı yönlü risk dengesini gözetmek durumunda

Ekonomik koşulların bir önceki toplantıya göre değişmediği ve aşağı yönlü risk dengesinin devam ettiği bir ortamda FOMC’nin para politikasında da büyük değişimler yapması beklenmiyor. (Tera Yatırım)
Takip et
Fed, ekonomideki aşağı yönlü risk dengesini gözetmek durumunda
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ekonomik koşulların bir önceki toplantıya göre değişmediği ve aşağı yönlü risk dengesinin devam ettiği bir ortamda FOMC’nin para politikasında da büyük değişimler yapması beklenmiyor. Yüksek Covid vakalarının yol açtığı kapatmalar ile mali teşvik belirsizliği, parasal teşvikler anlamında her türlü hareket alanının kullanıldığı bu kriz ortamında büyük ekonomiler açısından resesyon riskinin devam etmesine yol açıyor.

Powell’ın iki hafta önce belirttiği gibi, ekonominin gidişatı bakımından Fed, sıkılaşmayı değerlendirebilecek bir konumda değil. Bu kriz döneminde parasal teşvik mekanizmasını sonuna kadar kullanan Merkez bankalarına çok fazla misyon yüklendi. Tabii Merkez bankalarının ellerindeki politika araçları dışında süper güçlerinin olmamasından dolayı, mali politikaların desteği olmadan parasal teşviklerin başarıya ulaşmasına imkan yoktur. Çünkü, Covid-19 krizinde istihdam piyasasındaki bozulma, önemli derecede işsizliğin uzun süreli işsizliğe döndüğü ve ciddi gelir kaybının söz konusu olmasından dolayı krizden çıkış noktasında kredi kanallarına erişim bir çözüm olamıyor. Parasal döngüyü, sadece faizleri düşük tutarak hızlandırmaları olanaksızdır. Resesyon sadece Fed’in sorunu değil; diğer ana ekonomiler de bu sorundan muzdarip. Krizi oluşturan etmenler aktif olmaya devam ediyor, kısıtlamaların etkisiyle de ekonomi kendi kendini idame ettirecek duruma gelemiyor, istihdam düzelemiyor ve ekonomi bir talep döngüsü içerisine giremiyor. Biden yönetiminin mali teşvik paketi, görünen o ki biraz kesintiye uğrayacak. Pakete Demokatlardan da muhalefet var, bu da müzakere sürecini ve paketin büyüklüğünü olumsuz anlamda etkileyecektir.

Bu faktörler; öngörülebilir bir gelecekte “tapering “öngörüsünde bulunmamızı engelliyor. Fed, mevcut ekonomik risk dengesini göz önünde bulundurarak genişlemeci duruşun devamına işaret eden bir noktada olacaktır. Büyük ekonomiler açısından 2021’in iyi bir yıl olarak geçip geçmemesi konusu önemli olacak. Bu yılı iyi geçirmeye bağlı olarak, aynı 2013 döneminde olduğu gibi varlık alımlarının yavaşlatılmasına yönelik yönlendirme ilerleyen dönem için söz konusu olabilir. Fed, duruma göre 2021’in sonuna doğru bu yönlendirmeye başlarsa 2023’e işaret edilen faiz artırımı da bir miktar öne çekilebilir. Bunun için ölçütler; ekonominin canlanması açısından talebin yerleşmesi ve bu kapsamda kalıcı bir enflasyon hareketinin görülmesi gerekiyor. Enflasyonun rakamsal artışı, Fed için bir kriter olmayacak.

Kaynak: Tera Yatırım
Kaynak: Hibya Ajans

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.