Fed Açıklaması Piyasayı Düşürdü!

Hem Trump, hem de Fed Başkanı Jerome Powell'ın verdiği demeçler piyasaların düşüşe geçmesine neden oldu.

Fed Açıklaması Piyasayı Düşürdü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Trump’ın, İran’ın dini lideri ve yakınlarına yaptırım uygulama kararıyla haftaya başlaması piyasaları düşüşe geçirmişti. Bunun üzerine bir de Fed Başkanı Powell’dan gelen faizlerin düşürülmesine yönelik soğuk sözler, piyasaların düşüşünü sürdürmesine yol açtı.

“SİYASİ KARARLARDAN ETKİLENMEYECEĞİZ”

Powell yaptığı konuşmada, Merkez bankası yetkililerinin, ülkenin ekonomik durumu hakkında araştırmalar yaptığını ve faiz düşürmenin mantıklı olacağından emin olmadığını söyledi. Fed Başkanı, ülke genelindeki ekonomik ritmin sekteye uğramasının enflasyonu etkilemeyeceğini de düşünüyor. Bu noktada kendilerinin kısa zaman diliminde alınmış siyasi kararlardan etkilenmeden, bağımsız bir faiz kararı alacaklarını söyledi.

Powell’dan gelen bu açıklamalar, uzmanların faizlerin düşeceğine yönelik görüş ve tahminlerine uymuyor. Chicago şehrinde yapılan bir diğer Fed toplantısında ise, St. Louis Fed Başkanı Bullard, “50 puanlık bir düşüş şu an için gerekli değil. Bunun yanında 25 puanlık bir düşüş için dosya hala masamızda” ifadelerini kullandı.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.