Fazla elektrik harcayana daha yüksek fatura! Kademeli fatura dönemi başlıyor…

Elektrik faturalarında kademeli sistem devreye alınıyor. TBMM’ye sunulan kanun teklifi ile elektrikte çok harcayanın maliyetine katlanacağı sistemin altyapısı kuruluyor. Elektrik tüketimi için belli bir sınır tespit edilecek. Sınırın üzerinde elektrik tüketen daha yüksek bir bedel üstünden fatura ödemek mecburiyetinde kalacak.
Takip et
Fazla elektrik harcayana daha yüksek fatura! Kademeli fatura dönemi başlıyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AK Parti milletve-killerinin TBMM’ye sunduğu kanun teklifiyle 6446 sayılı Elektrik Piyasası yasasında değişiklik yapılıyor. 6447 kanunun 17’nci maddesinde yer verilen, “Kurul tarafından tüketici niteliklerine göre abone grupları yahut yenilenebilir enerji kaynaklarının desteklenmesi maksadıyla ayrı tarifeler tespit edilebilir” cümlesine, “abone grupları” ibaresinden sonra, “bu abone grupları için elektrik enerjisi tüketim miktarına göre farklı” ibaresi ekleniyor. Maddenin gerekçesinde, “Madde ile enerji verimliliğini arttırmak maksadıyla aynı abone grubunda yer alsa bile maliyet bazlı tarife metodunun yanında elektrik enerjisinin tasarruflu kullanılmasını teşvik edici, benzer abone gruplarında fazla tüketim yapanların fazla tüketimin maliyetine katlanması amaçlanmaktadır. Bu düzenleme ile maliyetler için bir çalışma yapılması, lüzumlu olan abone grubu için normal tüketim miktarına uygun olarak bir kademe tespit edilmesi ve oluşan tüketim artışından kaynaklanan ilave maliyetlerin bu kademe üzerinde tüketim yapan aynı abonelere yansıtılması amaçlanmaktadır” dendi.

Fazla elektrik harcayana daha yüksek fatura! Kademeli fatura dönemi başlıyor…

SINIR BELİRLENECEK

Bu yetkinin alınmasının sonrasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) tüketicilere göre bir çalışma yapması bekleniyor. Bu çalışmada tüketicilerin yaklaşık tüketiminin belirleneceği anlatıldı. Bir ailenin kullandığı televizyon, buzdolabı, ütü gibi tüketimleri dikkate alınacak. Belli bir kilowatt tespit edilecek. Tespit Edilen kilowatt’ın üzerinde tüketim yapan normal tarifenin üzerinde bir fatura ile karşı karşıya kalacak. Örneğin klimayı ısınma için kullanan faturayı daha çok ödeyecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın enerji verimliği için bir başka uygulama daha hazırladığı söylendi.

TASARRUF, UYGULAMAYA SORULACAK

Enerji Bakanlığı hazırladığı bir uygulamayla ailenin daha az fatura ödemesi için öneriler getirecek. Uygulamaya vatandaş, elektrik tüketirken buzdolabını, bilgisayara nasıl kullandığını yazacak, uygulama nasıl tasarruf yapabileceğinin yolunu gösterecek. Vatandaş uygulamaya kullanımını, kullandığı saatleri tek tek yazacak. Uygulama vatandaşın tüketimini çıkaracak. Daha sonra hangi adımları izlerse kaç kilowat tasarruf yapabileceğini gösterecek.

‘ENERJİDE KONUTU SANAYİCİLER FİNANSE EDİYOR’

TÜRK Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) 17’nci kuruluş sene dönümü dolayısıyla düzenlediği sohbet toplantısında, bir grup basın mensubuyla bir araya gelen TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan da, sanayiye yönelik son enerji zamları sonrası konutta kullanılan enerjiyi sanayicilerin finanse ettiğini belirtti. Turan, “Bu vaziyetten rahatsızız. Avrupa’da bireysel tüketimin maliyeti daha yüksek. Sanayicinin de bu kadar hırpalanmaması gerekir. İşgücünden lojistikten maliyetten yükleniyoruz. Sanayicilik Türkiye’de mazojistlik demek. Sanayicinin de enerjiyi verimli kullanması lazım” diyerek konuştu. Koronavirüs salgını sonrası dünyada başlayan tedarik zinciri kırılmaları ve lojistik sıkıntılarıyla belirsizliklerin çok arttığını söyleyen Turan, “40 senedir iş dünyasındayım, bu kadar belirsizlik görmedim” şeklinde konuştu. Bu dönemde dövizle hammadde alıp, iç piyasaya ürün satanların vaziyetinin daha kötü olduğunu söyleyen Orhan Turan, “Tabii öbür taraftan da işverenlerin çalışanlarını enflasyona ezdirmemesi gerekir” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.