Fatmanur Altun’dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması

TÜRGEV Yönetim Kurulu Başkanı Fatmanur Altun, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili açıklama yaptı. Altun, “Mesele 3-5 ağaç değil, mesele barış değil, mesele özgürlük değil, mesele kadın değil… Nedir meseleniz?” ifadelerini kullandı.

TÜRGEV Yönetim Kurulu BaşkanıFatmanur Altun, sosyal medya hesabından İstanbul Sözleşmesi ile ilgili tartışmalara değindi.

Altun, Gezi olayları sürecinde, “Mesele ağaç değil, sen hala anlamadın mı?” söylemine atıf yaparak, “Mesele 3-5 ağaç değil, mesele barış değil, mesele özgürlük değil, meselekadındeğil… Nedir meseleniz?” diye seslendi.

Fatmanur Altun’un açıklamaları şöyle:

“İstanbul Sözleşmesi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yakıcı bir sorun olan kadına karşı şiddeti önleme amacına matuf olarak dönemin hükumeti tarafından 2011 yılında imzalandı. 2014 yılında yürürlüğe giren yasa, kadına karşı şiddeti durdurmaya maalesef yetmedi.

Bu taleplerin siyasetin diline tercüme edilmesi ve siyasetin çözüm iradesi ile meseleye yaklaşarak konuyu masaya yatırması ise doğallığında ilerleyen sürecin bir başka aşaması idi. Ne var ki gelinen aşamada bu doğal seyir, doğal olmayan müdahalelerle zehirlenmeye çalışılıyor.

HDP’de yaşanan tecavüz skandalına sesini çıkarmayan, kafasını kuma gömen ve son olarak da mağdur kadının sosyal medyada teşhir edilerek cadı avına maruz bırakılmasına sessiz kalanların İstanbul Sözleşmesi üzerinden yeniden sahne aldığını görüyoruz.

“Amaç bu kez kadına karşı şiddet üzerinden politik güç devşirmek”

Yeni bir politik silah keşfetmenin hazzı ile kadın konusunda hükumeti duyarsız hatta kötü niyetli gösterebilecekleri bir zemin inşa etmeye çalışıyorlar. Amaç bu kez kadına karşı şiddet üzerinden politik güç devşirmek. Vah ki kadın değil dertleri!

Kadına karşı şiddet bu toplumda seküler-muhafazakar aklı ve gönlü selim hiç kimsenin tahammülü olan bir konu değildir. Böyle bir vasatta, ister doğru bilgiye ister yanlış bilgiye dayalı olsun, toplumda geniş biçimde eleştirilen bir sözleşmeyi politik kavga aracına dönüştürmek yerine onu iyileştirmek yahut ondan daha iyisini yapmak için neden birlikte çalışamıyoruz. Bu yakıcı mesele el birliği ile bütün toplumun enerjisiyle ve sosyal, siyasal bölünmeleri aşan bir dille yeniden ele alınmalıdır. Başımıza gelebilecek en kötü şey; bölünme ve ayrışmadır.

Mesele 3-5 ağaç değil, mesele barış değil, mesele özgürlük değil, mesele kadın değil… Nedir meseleniz?”

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı