adplus-dvertising

Fatih Dönmez’den doğalgaz zammı açıklaması!

Yükselen enerji fiyatlarına ilişkin açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez “Beklentimiz önümüzdeki senenin ilk çeyreğinden sonra fiyatların daha makul seviyeye gelmesi” şeklinde konuştu.
Takip et
Fatih Dönmez’den doğalgaz zammı açıklaması!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

TBMM Genel Kurulunda 2022 Merkezi Yönetim Bütçe ve 2020 Kesin Hesap Yasa Teklifi görüşmelerinin gündem maddesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesi oldu. Genel Kurulda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez zamlanan enerji fiyatlarını değerlendirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerji fiyatlarına ilişkin olarak, “Bugün doğalgaz spot piyasasında çok yüksek fiyatların oluştuğunu görüyoruz. Avrupa piyasasında bin dolar, bin 200 dolar, bin 300 doların üstünde fiyatları görüyoruz. Türkiye açısından doğalgaza talebin artış nedeni kuraklık. Karadeniz bandı son 30 senenin en yağışlı sezonu geçirirken, güney bandı Akdeniz, İç Anadolu ve Güneydoğu’ya baktığımızda son 30 senenin en kurak dönemini geçirdik. Bundan dolayı hidroelektrik santrallerimizi tam kapasite çalıştıramadık. Yeteri kadar suyun kullanılmaması karşılığı 6 metreküp doğalgaz olarak karşımıza çıktı. Biz geçtiğimiz sene 48 milyar metreküp doğalgaz tüketmişken, bu sene muhtemelen bunun 10-12 milyar metreküp üstünde doğalgaz talebiyle karşı karşıya kalacağız” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin yüzde 70 dışarıya bağımlı olduğunu belirten Dönmez, “Bu bahsi geçen satış fiyatları maliyetlerin oldukça üzerinde olan fiyatlardır. Bizim beklentimiz ve temennimiz önümüzdeki senenin ilk çeyreğinden sonra fiyatların daha makul, rasyonel seviyeye gelecek olmasıdır. Bunları biz vatandaşımıza oldukça düşük seviyede yansıttık. Neredeyse yarsısını yansıtıyoruz. Vatandaşımıza 200 TL’lik fatura geliyorsa, biz 200 TL devlet bütçesinden karşılıyoruz” şeklinde konuştu.

“KARA KIŞ FONU” ÖNERİSİ

Bakan Dönmez, muhalefetin “kara kış fonu” önerisine ilişkin, şunları kaydetti:

“Kademeli tarife, sosyal tarife gibi konular gündemimizde. Yasal seviyede bazı düzenlemelere ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz. Bugün bir başlangıç yaptık. Sanayide doğal gaz tarifelerinde bahsettiğim gerekçelerle artış olmak mecburiyetinde kaldı. İki kademeli tarifeye esasında bir geçiş oldu. Daha çok kullananların biraz daha tasarrufa riayet etmesini istiyoruz. Kontratların üzerinde gelen ve bizim yüksek fiyatlarla almak mecburiyetinde kaldığımız bu maliyeti bize de planlananın üzerinde istemle gelen özellikle sanayiciye bir miktar yansıtmak istiyoruz. Arz güvenliğimizde teknik manada bir sıkıntımız yok.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.