Fatih Altaylı’dan devletin indirim yaptığı elektrik dağıtım şirketlerine zam isyanı!

Elektrik fiyatlarına gelen büyük zammın sonrasında Habertürk yazarı Fatih Altaylı’dan dikkat çeken bir yazı geldi. Altaylı, “Devlet ürettiği elektriğin dağıtım firmalarına satış fiyatını indiriyor, onlara indirim, bize ise bindirim!” şeklinde konuştu devletin indirimlerini kuruş kuruş açıkladı.
Takip et
Fatih Altaylı’dan devletin indirim yaptığı elektrik dağıtım şirketlerine zam isyanı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Elektrik zammının, özelleştirilen elektrik dağıtım firmalarının dolar kredileri sebebiyle “batmaması” için yapıldığını savunan HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, “Devlet ürettiği elektriğin dağıtım firmalarına satış fiyatını düşürüyor, onlara indirim, bize ise bindirim!” şeklinde konuştu.

Son 2 senedir devlet fiyatları düşürüyor

“Elektrik faturalarımız giderek kabarıyor. Siz de bunun elektrik imalatından gelen bir artış olduğunu sanıyorsunuz. Ama kazın ayağı öyle değil” diyen Fatih Altaylı, “Hatta tam tersi. Son iki senedir Devlet, yani Elektrik Imalat A.Ş.(EÜAŞ), dağıtım firmalarına sattığı elektriğin fiyatını düşürüyor. Hayır yanlış okumuyorsunuz, devlet ürettiği elektriğin dağıtım firmalarına satış fiyatını düşürüyor” şeklinde konuştu.

İşte devletin 2 senede firmalara sattığı elektriğe yaptığı indirimler…

EÜAŞ’ın dağıtım firmalarına elektriği kaç liradan sattığına ilişkin örnekleri paylaşan Altaylı şu şekilde devam etti:

“1 Ekim 2019’da elektriğin kwh fiyatı 34,86 kuruşa çıkmış.
1 Ocak 2020’de 27,56 kuruş olmuş.
1 Nisan 2020’de 22,83 kuruşmuş.
1 Ekim 2020’de 15,48 kuruş olmuş.
1 Ocak 2021’de 20,50 kuruşa çıkmış.
1 Nisan 2021’de 16,91 kuruşa düşmüş.
1 Ocak 2022’de 23,76 kuruşa çıkmış.

Vatandaşın elektrik faturası hiç düştü mü?

“Bütün bu süreç boyunca sizin ödediğiniz faturalar hiç düştü mü? Hayır. Tam aksine sizin, bizim ödediğimiz faturalar her arttı. Niye? Çünkü uzun zamandır elektrik dağıtım firmalarını kurtarma operasyonu sürüyor. Siz biz hepimizle rekortmeni firmaları kurtarmaya çalışıyoruz.”

Onlara indirim yapılıyor onlar bize bindirim…

“Onlara indirim yapılıyor, bize ise bindirim. Yani artışların enerji maliyeti ile ilgisi yok. Bizim artışların sebebi dağıtım firmalarının finansman maliyeti. Müdebbir olmayan yatırımcının borcunu ödüyoruz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.