adplus-dvertising

Fatih Altaylı, Hakan Ural’a zır cahil dedi!

Montrö Boğazlar sözleşmesi ile ilgili çıkan tartışmalarda Fatih Altaylı ve Hakan Ural birbirine girdi. Fatih Altaylı, Ural'a "Zır ötesi cahil, söylediği her şey yanlış” diyerek seslendi.
Takip et
Fatih Altaylı, Hakan Ural’a zır cahil dedi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hakan Ural, Kanal D’de yayınlanan “Neler Oluyor Hayatta” adlı programda Montrö Boğazlar Sözleşmesiyle alakalı “Montrö yapıldığında boğazlardan 3 bin gemi geçiyordu, Bugün bu rakam 50 bini, 2023 de bu rakamın bini geçmesi bekleniyor. Ve tek kuruş para alamıyoruz, denetleyemiyoruz. 8 Milyar dolar üzeri kaybımız var” demişti.

Fatih Altaylı bugünkü köşe yazısında bu sözlerinden dolayı Hakan Ural’ı topa tuttu. Ural için “Zır ötesi cahil, söylediği her şey yanlış” diyen Altaylı, “Hakan Ural gibiler bu cehaletleri sayesinde alkışlanıyor” ifadelerini kullandı.

Fatih Altaylı’nın konuyla alakalı bugünkü yazısı şu şekilde:

“Türkiye, geldiği ya da getirildiği mevcut vaziyetten kazasız belasız çıkar mı bilmiyorum. Görüntü tatsız ve pek de umut vermiyor. En mühim problem cehalet gibi görünse de esas problem o değil. Cehalet her yerde var. Türkiye’deki problem cehaletin hadsizliği.

Geçmişle bugünün en temel farkı da bu galiba. Kötüye gidişin en temel kaynağı. Cüretkar cahillere gösterilen hoşgörü ve hatta sevgi ve muhabbet cühela takımının tam bir hadsizlik içine girmesini getiriyor beraberinde. Ve çoğunluk oldukları için sesleri öbür bütün sesleri bastırabiliyor. Sonunda adeta çoğunluk gürültüsü ile doğrular ve gerçekler bastırılabilir ve değiştirilebilir gibi bir algı egemen olmaya başlıyor.

Daha net konuşmak gerekirse çoğunluk iki kere iki beş eder dese 2 kere iki beş edebilirmiş yahut fizik yasaları referandumla değiştirebilirmiş gibi bir vaziyet ortaya çıkıyor. Vahim olan ise yönetimlerin bu gidişata dur demek yerine ayak uyduruyor olması.

Tehlikeli olan da bu.

Bunun en net örneklerinden biri Hakan Ural adlı şahsın Boğazlar ve Montreux Sözleşmesi hakkındaki sözleri.

Adam sabah magazin programı yapıyor. Araya Montreux Boğazlar Sözleşmesi hakkında müthiş fikirlerini sıkıştırıyor. Belli ki ne sözleşmeyi görmüş ne sözleşmenin içeriği hakkında bir bilgisi var. Zır ötesi cahil. Söylediği her şey yanlış. Saçmalıyor. Zırvalıyor. Ama müthiş bir fütursuzluk içinde. Söylediği 10 şeyin 9’u yalan, 1’i de yanlış. Bunları rahat rahat çıkmış ekranda anlatıyor. Muhtemelen kendisi kadar cahil olan izleyici kitlesi de buna inanıyor. Ve Hakan Ural gibiler bu cehaletleri sayesinde alkışlanıyor. İş buluyor, o koltuklara oturtuluyor.

Mesele Hakan Uralların cehaleti değil. Mesele Hakan Uralların alim yerine konması, yönetimler tarafından saygı görmesi. Cahil hadsizliğinin kutsanması. Hakan Ural’ın bilgili olduğu magazin konularında konuşmasına hiçbir şey diyemem. Ama Hakan Uralların her konuda alim kesilmesi bir ülkenin dramıdır. Bakın size bir şey söyleyeyim. Geçmişte bilginin yerine cehaleti yücelten iki ülke vardı. Bunlardan biri Kamboçya diğeri Afganistan. İkisinin bugünkü hali ortada. Yani yolun sonu belli. İster ilerlersiniz, ister geri dönersiniz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.