Fas’ta hint keneviri yasası kabul edildi!

Fas’ta Hint kenevirinin tıbbi ve endüstriyel amaçlar için kullanımını yasallaştıran tasarı Bakanlar Kurulunda kabul edildi. İktidarın büyük ortağı Adalet ve Kalkınma Partisinin (PJD) eski Genel Sekreteri Abdulilah Benkiran, kanun tasarısının onaylanmasının sonrasında parti üyeliğini askıya aldı
Takip et
Fas’ta hint keneviri yasası kabul edildi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fas basınına yansıyan haberlere göre, Başbakan Saddedin el-Osmani’nin başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu toplantısında Hint keneviri konusu etraflıca görüşüldü.

Toplantıda, sağlık ve sanayi alanında kenevir kullanımına izin veren kanun tasarısının hükümet tarafından onaylandığı kaydedilen haberde, tasarıyla alakalı görüşmelerin daha önce iki kere ertelendiği bilgisine yer verildi.

Bakanlar Kurulunun onayladığı tasarının bundan sonra Meclise gönderilmesi bekleniyor.

Fas hükümetinden 25 Şubat’ta yapılan açıklamada, ülkede Hint kenevirinin meşru kullanımıyla alakalı bir kanun tasarısının incelenmeye başlandığı ifade edilmişti.

Kanun tasarısının sunum raporunda da “yasal kenevir ekim alanlarının geliştirilmesinin, çiftçilerin gelirini artıracağı ve onları uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı ağlarından koruyacağı” aktarılmıştı.

Hint kenevirinin kullanımının meşrulaştırılması konusu bir süredir Fas’ta münakaşalara neden oluyor. Bazı gruplar, kenevirin öbür mahsuller gibi ekilebileceğini savunurken, kimileri ekim yapılan yerlerde kaçakçılığın artabileceği uyarısında bulunuyor.

YASALAŞMASININ SONRASINDA PARTİ ÜYELİĞİNİ ASKIYA ALDI

Fas’ta iktidarın büyük ortağı Adalet ve Kalkınma Partisinin (PJD) eski Genel Sekreteri Abdulilah Benkiran, Hint kenevirinin tıbbi ve endüstriyel maksatlarla kullanılmasına izin veren kanun tasarısının Bakanlar Kurulunda onaylanmasının sonrasında parti üyeliğini askıya aldığını açıkladı.

PJD’nin eski lideri Benkiran, konuya ilişkin açıklamasını sosyal medyada Facebook sayfasında yaptı. Daha önce Başbakanlık görevinde de Benkiran, “Bakanlar Kurulunun Hint keneviri kanun tasarısını onaylaması üstüne PJD üyeliğimi dondurduğumu teyit ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Abdulilah Benkiran, öte yandan, “Başbakan Sadeddin el-Osmani, Enerji Bakanı Aziz Rabbah, Çalışma Bakanı Muhammed Emkeraz ve PJD’nin önde gelen ismi Lehasan ed-Davudi ile ilişkilerini bitirdiğini” bildirdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.