Fast ücretli mi, EFT Fast hangi bankalarda var, limit ne kadar?

Merkez Bankası (TCMB) Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sisteminin, testlerin tamamlanmasının ardından kullanıma açıldığını duyurulmuştu. Bu gelişmenin ardından birçok vatandaş Fast ücretli mi sorusunu gündeme getirdi. Peki, Fast ücretli mi? EFT Fast hangi bankalarda var? FAST ile EFT arasında ne fark var? FAST nedir, güvenli mi? Fast limiti ne kadar?
Takip et
Fast ücretli mi, EFT Fast hangi bankalarda var, limit ne kadar?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bankalarla sürdürülen pilot testlerin tamamlanmasının ardından kullanıma açılan Fast işlemi hakkında birçok soru yanıtlanmayı bekliyor. Peki, Fast ücretli mi? EFT Fast hangi bankalarda var? İşte, Fast ücretli mi, EFT Fast hangi bankalarda var sorularının detaylı yanıtları…

Fast ücretli mi? EFT Fast hangi bankalarda var?

FAST Sistemi ile birlikte, elektronik ödemelerin sisteme kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve pratik bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de kullanıma sunuldu.

Yeni sistemle vatandaşlar, 7/24 EFT işlemi yapabilecek. Farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat
gerçekleştirebilecek. FAST Sistemi ile birlikte, ödemelerin IBAN yerine telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak
başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de vatandaşların kullanımına sunulacak.

Fast işleminin EFT’den ne farkı var?

EFT Sistemi ile bankalardaki hesaplar arasında para transferleri saniyeler içerisinde gerçekleşse de bankaların parayı alıcının hesabında kullanılır bir duruma getirmesi için bir süre taahhüdü bulunmuyor. Bu nedenle ödemelerin hesaplara yansıması daha uzun zaman sürebiliyor. Ayrıca EFT Sistemi sadece mesai saatleri içerisinde çalışıyor. EFT işlemi sonrasında alıcı ve gönderene bildirim yapılması zorunluluğu da bulunmuyor. FAST sisteminde ise bildirim zorunluluğu bulunuyor.

Fast sistemi limiti ne kadar?

FAST Sistemi, yaygın kullanımının yakından izlenmesi amacıyla, ilk aşamada 50 TL limitli olarak başlatıldı. Bu limit, kullanımın yaygınlığına göre kademeli şekilde artırılarak 1000 TL’ye kadar yükseltilecek.

Fast sistemi hangi bankalarda var?

FAST Sistemi, ilk etapta sistemde bulunmak isteyen Türkiye’de bulunan bankaların katılımı ile hizmete sunulacak. Bu sistem için 21 banka entegrasyon sağladığı
açıklandı. İlerleyen zamanlarda bu sistemi kullanan bankaların sayısının artması bekleniyor. Banka sayısı artmasıyla beraber, sistemde belirlenecek kriterleri
sağlayan banka dışı kuruluşların da sistemi kullanması planlanıyor. Sistemin kullanıma açılmasıyla beraber birçok banka sisteme geçtiğini duyurdu. FAST Sistemini kullanmaya başlayan bankalardan bazıları şunlardır:
Denizbank, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Garanti BBVA, Akbank, Türkiye İş Bankası, Deniz Bank, Ziraat Bankası, Yapı Kredi, QNB Finansbank VakıfBank. Sistemin kullanımın yaygınlaşması amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından bankalardan mesaj ücreti talep edilmeyecek.

FAST Nedir? FAST güvenli mi ?

TCMB’nın yeni bir ödeme sistemi olarak geliştirdiği FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) ile farklı bankalardaki hesaplara saniyeler içerisinde 7 gün 24 saat TL para transferi yapabilme alt yapısı 8 Ocak 2021’den itibaren pilot olarak kullanılmaya başlandı. Katılımcı bankalardan mobil ve internet bankacılığı kanallarından 50 TL’ye kadar işlemlerini FAST ile yapabilecekler. FAST sisteminin üst limiti olan 1000 TL’ye 2021 Ocak ayı sonuna kadar geçiş kademeli olarak gerçekleşecek.

FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi), Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından geliştirilen Türkiye bankacılık sistemine kayıtlı gerçek veya tüzel kişilerin farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini, saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirmesine imkan veren bir ödeme (para transferi) altyapısıdır.

EFT nedir? FAST ile EFT arasında ne fark var?

EFT (Elektronik fon transferi) yine TCMB tarafından geliştirilmiş gerçek veya tüzel kişilerin farlı bankalarda bulunan hesapları arasındaki TL cinsinden fonların elektronik ortamda iletilmesine imkan veren bir sistemdir.

EFT sisteminde bazı kısıtlar vardır. En önemli kısıt EFT sisteminde işlemler hafta içi ve çalışma günlerinde mesai saatleri içinde (genelde 08:30-17:30) içinde gerçekleştirilebilir. Yani bayramlar ve resmi tatilerde, iş günlerinde akşam 17:30’dan sonra EFT yapılamaz. Ancak bir sonraki iş günü işlemin yapılması için talimat verilebilir. İkinci kısıt ise paranın gönderilen hesaba geçmesi için gerekli süreyle ilgilidir. EFT anlık bir işlem değildir. Sistem teslimat konusunda bir süre taahhüdünde bulunmaz. Pratikte EFT talimatı verdiğiniz bankanın, altyapı, platform, fonların gönderildiği bankanın altyapısına ve fon tutarına bağlı olarak paranın gönderilen hesaba geçmesi 5 dakika ile 2 saat arasında bir süre alabiliyor. TCMB tarafından geliştirilen FAST altyapısı ile bu süre saniyelere inebilecek, katılımcılar arası uçtan uca bir para transferi işleminin ortalama 2-3 saniyede tamamlanması hedeflenirken en fazla 25 saniye içerisinde tamamlanmayan işlemler iptal edilecek.

FAST ücretli mi?

Ücret almayan bankalarda var fakat çoğu banka 1.80 TL ile 10 TL arasında değişen ücret alıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.