adplus-dvertising

Fas, Melilla’da 37 göçmenin öldüğü olaylara karışan 65 göçmene dava açtı

İspanya’nın Kuzey Afrika topraklarında bulunan ve Fas sınırında yer verilen Melilla kentinde 37 göçmenin öldüğü olaylar sebebiyle Fas’ın olaylara karışan 65 göçmene dava açtığı söylendi.
Takip et
Fas, Melilla’da 37 göçmenin öldüğü olaylara karışan 65 göçmene dava açtı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İspanya’nın Kuzey Afrika topraklarında bulunan ve Fas sınırında yer verilen Melilla kentinde 24 Haziran’da 37 kişinin yaşamın kaybettiği göçmen akını ile alakalı Fas’ın 65 göçmene dava açtığı söylendi. Fas basınınrı adli bir kaynağa dayandırdığı haberde, yargılanan göçmenlerin çoğunun Sudanlı olduğu cd göçmenlerin ateş yakmak, güvenlik kuvvetlerine saldırmak ve kanun dışı sınır geçişlerini kolaylaştırmakla suçlandıkları ifade edildi.

Fas İnsan Hakları Derneği (AMDH) tarafından yapılan açıklamada, 3 AMDH avukatının göçmenleri mahkemede temsil etmeye yardımcı olacağı aktarılarak, gözaltına alınan öbür birçok göçmenin ise otobüsle Fas’ın güneyine götürüldüğü ve orada serbest bırakıldığı söylendi.

Ortalama 2 bin göçmenin yer aldığı göçmen akınında ortalama 100 kişi sınırı geçmeyi başardı. Afrika Birliği Komisyonu, Afrikalı göçmenlerin Fas’tan İspanya’ya geçmeye çalıştığı sırada meydana gelen olaylar ve can kayıplarıyla alakalı acil soruşturma çağrısında bulunurken, Fas ve İspanya ise göçmen akınında aşırı güç kullanmadıklarını iddia etti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.