Farkında olmadan koronavirüs geçirdiniz mi? İşte anlamanın yolu

Normalleşme sürecinin başlamasıyla başta iş yerleri olmak üzere birçok yer kontrollü bir şekilde kapılarını açmaya başlıyor. Bu da akıllara “Farkında olmadan koronavirüs geçirip geçirilmediği nasıl anlaşılır?” sorusunu getiriyor.

Yeni normalleşme sürecinin başlamasıyla, işletmeler de kapılarını izin verildiği ölçüde açıyor. Öte yandan hem işverenler hem de çalışanlar, koronavirüs (Covid-19) enfeksiyonunu kimin geçirip geçirmediğini tam olarak bilmiyor.

Uzmanlar, bazı kişilerin farkında olmadan Covid-19 enfeksiyonu geçirmiş olabileceğini söylüyor. Bu noktada, kontrol amaçlı test yapılıp yapılmamasının gerekliliği merak konusu oluyor.

Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof.Dr. Aynur Eren Topkaya, “Antikor testi ile kişinin corona virüs geçirip geçirmediğini söylemek mümkün. Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan rakamlar, özellikle belirtili seyreden hastalar için yapılan PCR testlerine ait sayılardır. Belirtisiz geçiren kişilere PCR testi yapılmamaktadır. Hastalığı belirtisiz geçirenler, belirtili geçirenlerden daha fazladır. Hastalığı belirtisiz geçirenler, daha çok gençler, kadınlar ve kalp, diyabet, hipertansiyon gibi altta yatan kronik bir hastalığı olmayan kişilerdir” dedi.

ANTİKOR TESTİ NEDİR, NASIL YAPILIR?

Vücudumuz enfeksiyonlara karşı yanıt olarak antikor oluşturur. Bu antikorlar immunoglobulinler adı verilen proteinlerdir. Antikor testleri ile enfeksiyonlara yanıt olarak ortaya çıkan immunglobulinlerin IgG, IgA, IgM analiz edilir. Antikorlar enfeksiyon geçiren kişilerin kanında bulunur. Antikor testleri ile az veya hiç belirti vermeden atlatılmış enfeksiyonlar tespit edilebilir.

Koronavirüs enfeksiyonuna karşı oluşan IgA ve IgM antikorları da kan testiyle saptanabilir.

Testteki IgG antikorlarının pozitif olarak görülmesi, Covid-19 enfeksiyonuna yakalanıldığını gösterir. Yani IgG antikoru pozitif çıkan birinin korona enfeksiyona karşı bağışıklık sisteminin yanıt verdiği söylenebilir.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı