Far ile tavşan avına çıkan avcılar lüks araçlarından oldu!

Karaman’da gözlerine far tuttukları tavşanları yasadışı şekilde avlayanlara ibretlik cezalar geldi. Avcıların 5 aracına el konuldu, kamulaştırıldı. Araçların içinde değeri 300 bin TL olanlar da vardı.
Takip et
Far ile tavşan avına çıkan avcılar lüks araçlarından oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Avcılık kurallarının 4915 sayılı Kara Avcılığı Yasası’na göre tespit edildiği Türkiye’de, ‘far avı’ olarak bilinen avcılık taktiği yasak. Fakat hayvanları tamamen savunmasız bırakan bu taktikle zaman zaman yasadışı avcılık yapılıyor. Far avında başta tavşan olmak üzere bazı hayvanların gözlerine geceleri güçlü ışık tutan avcılar, bu hayvanların geçici körlük yaşamalarına neden oluyor. Geçici körlük sebebiyle kaçamayan hayvanlar hareketsiz kalarak kolay bir biçimde avcıların hedefi haline geliyor. Araç farları çok kuvvetli olduğu için zaman zaman avcılar tarafından bu taktik için kullanılıyor. Bu korkunç taktiğin bir örneği de Karaman’da yaşandı.

Karaman Doğa Koruma ve Milli Parklar(DKMP) İl Şube Müdürlüğü tarafından sosyal medyadan yapılan açıklamaya göre; 5 Mayıs, 3 Haziran, 19 Ağustos ve 25 Ağustos tarihlerinde şehrin kırsal bölgelerinde yasadışı avcılık yapan 16 kişi, Karaman Av Koruma ekipleri ile jandarma tarafından yakalandı. Avcıların far avı ve usulsüz avcılık yaptıkları belirlendi.

ARAÇLARA EL KONULDU

16 avcıya toplam 57 bin 972 lira idari para ceza kesildi. Avcılara ait 6 tüfek ile 5 araca el konularak mülkiyetleri kamuya geçirildi. Mülkiyeti kamuya geçirilen araçların içerisinde değeri 300 bin lira civarında olanlar da bulunuyor.

4915 sayılı Kara Avcılığı Yasası’na göre yasadışı ve usulsüz avcılıkta kullanılan eşyalara mahkeme kararı olmadan yetkili birimlerce el konulabileceğini ve bu eşyaların mülkiyetlerinin kamuya geçirilebileceğini söyleyen Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri, 2021 senesinde yasadışı avcılıkta kullanılan 3 bin 424 eşyaya el konulduğunu açıkladı. El konulan eşyalar arasında araba, traktör ve kamyonet dahil 22 araç ile 695 tüfek, 38 ses cihazı ve 2 bin 669 tuzak ve kapan yer alıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.