Faladdin’in Kurucusu Sertaç Taşdelen kimdir, kaç yaşında, eğitimi ne?

Çeşit çeşit anne-çocuk hikayesi var. Online fal sitesi binnazabla'nın yaratıcısı ve baş yorumcusu Binnaz Gündoğan ile yatırım uzmanı, girişimci, moda fotoğrafçısı ve model oğlu Sertaç Taşdelen'in hikayesi de bunlardan biri. Türkiye’de yaygın olarak kullanılan uygulamalardan biri olan Faladdin’in kurucusu olarak tanınan Sertaç Taşdelen nereli sorusu da merak ediliyor. İşte Sertaç Taşdelen...
Takip et
Faladdin’in Kurucusu Sertaç Taşdelen kimdir, kaç yaşında, eğitimi ne?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sertaç Taşdelen Doğum Tarihi: 1983

Doğum yeri: aslen Ankaralıdır

Eğitimi: Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur.

Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olan Sertaç Taşdelen; 35 yıllık eczacı, annesi Binnaz Gündoğan için 2011’de açtığı blogla müthiş bir girişimcilik örneği gösterdi. Önceleri sadece Binnaz Hanım’ın yorum yaptığı sitede bugün 350’den fazla yorumcu çalışıyor.

Faladdin’in Kurucusu Sertaç Taşdelen kimdir, kaç yaşında, eğitimi ne?

İş hayatına üniversite mezuniyetinin hemen ardından Dubai’de Yeminli Mali Müşavirlik Şirketi olan Ernst & Young’da Yönetim Danışmanı olarak atılmıştır. Yaklaşık 5 sene Dubai’de kalmış ve çalışmıştır. Bir yandan da dünyanın en iyi şirketlerine finansal ve kurumsal danışmanlık yapmıştır.

Diğer bir yandan 5 fotoğraf sergisi yapmış, gelirinin tamamını ise bağışlamıştır. Yapmış olduğu bu bağışın ardından Dubai kraliyet ailesi ve Ayşe Arman ile tanışmıştır. Hürriyet Pazar’da Ortadoğu ve Balkanların En Yakışıklı Türk’ü başlığı altında manşet olmuştur. Çöllerde safari yapmış, dalgalarda sörf, fitness ve daha birçok spor ile iç içedir.

Faladdin’in Kurucusu Sertaç Taşdelen kimdir, kaç yaşında, eğitimi ne?

Dubai, Singapur, NewYork, Ankara ve İstanbul arasında mekik dokuyor. Hem çok başarılı bir beyaz yakalı hem de sınırlarını zorlayan bir doğa düşkünü. Onu Grönland’da giden ilk Türk olarak ya da Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği yararına Ağrı Dağı’nın zirvesinde görebilirsiniz ya da Dubai’ye gittiğinizde dev bilboard’larda da… Reklam kampanyalarında modellik yapıyor. Ortadoğu’nun en yakışıklı modellerinden biri.  Ford’un global reklamlarında oynuyor. Üstelik moda fotoğrafçısı. Sergiler açıyor.

Bağlı bulunduğu bir ajans ile de dünyanın en önemli markaları için kamera karşısına geçen Sertaç Taşdelen podyuma yer almış, dev billboardların marka yüzü olmuştur.

Faladdin’in Kurucusu Sertaç Taşdelen kimdir, kaç yaşında, eğitimi ne?

Dubai’den Singapur’a transfer

Her şey, annesinin Whatsapp’tan kahve falı bakmasıyla başlamış. Sertaç, Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdikten sonra Ernst and Young Dubai ofisinde yönetim danışmanı olarak çalışma hayatına başlamış. Bu nedenle 20’li yaşlarda Dubai’ye yerleşmiş, annesi Binnaz Hanım da onu ziyaret edermiş. Sertaç, şöyle anlatıyor o günleri:

“Annem çok güzel kahve falı bakar. Beni ziyarete her geldiğinde arkadaşlarımı eve yemeğe çağırır onlara Türk yemekleri yapar, Türk kahvesi ikram ederdi. Tabii
arkasından fincanlarını yorumlardı. Hepsinin çok hoşuna gider, annemin yolunu dört gözle beklerlerdi. Aralarında şirket yöneticileri, sanatçılar, iş arkadaşları,
hatta Sharjah Emirliği Prensi bile vardı.”

Faladdin’in Kurucusu Sertaç Taşdelen kimdir, kaç yaşında, eğitimi ne?

Derken Sertaç, şirketin Singapur ofisine transfer olmuş. Dubai’deki arkadaşları, veda yemeğinde “Şimdi bizim falımıza kim bakacak” diye söylenince, Sertaç içilen
Türk kahvesi fincanlarının fotoğrafını çekip, Whatsapp’tan annesine göndermiş, annesi de yorumlamış. Derken Sertaç, annesine doğum günü hediyesi olarak
bir blog açmış.

Binnaz Hanım, kahve falı yorumlarını yavaş yavaş buradan yapmaya başlamış. Bakmışlar ki talebe yetişemiyor Binnaz Abla, yeni yorumcular da katmışlar siteye. Artan yorumcu profillerinin yanı sıra kahve falına tarot, astroloji, iskambil, el falı ve rüya yorumları da eklenmiş. Yetmemiş; sitenin İngilizcesi de olsun istemişler, bu kez çevirmenler tutmuşlar.

Faladdin’in Kurucusu Sertaç Taşdelen kimdir, kaç yaşında, eğitimi ne?

2012 yılına geldiklerinde Sertaç, Singapur’da bir taraftan Ernst and Young’da çalışıyor, bir taraftan da binnazabla’daki bu gelişmeleri sürüklüyormuş:
“Çok yoğundum, ortağım ABD’de de çalışıyordu. Mobil bir düzene geçme hayalim vardı ve 2012 Haziranı’nda 29 yaşındayken Ernst and Young’daki işimi bıraktım. Zaten binnazabla’daki gelirim, yatırım danışmanlığı işimden aldığım maaşın üzerine çıkmıştı.”

Faladdin’in Kurucusu Sertaç Taşdelen kimdir, kaç yaşında, eğitimi ne?

En çok “Ne zaman evleneceğim” diye soruyorlar

Sitenin yorumlarından faydalanmak için en az 18 yaşında olmak gerekiyor. Yorum için siteye girenlerin profilini soruyorum… Fal yorumlatanların yüzde 85’i kadınmış. Yüzde 80’i, 25-40 yaş arasındaymış. En çok “Ne zaman evleneceğim” sorusu soruluyormuş. Kalan yüzde 15 ise erkekmiş. Çoğu tıpkı kadınlar gibi 25-40 yaş arasındaki erkekler, en çok romantik ilişkiler, kız arkadaş, iş ve yeni girişimler hakkında sorular soruyormuş.

Faladdin’in Kurucusu Sertaç Taşdelen kimdir, kaç yaşında, eğitimi ne?

Sertaç Taşdelen ve Binnaz Gündoğan, 2014 yılında JCI Türkiye’nin organize ettiği Yaratıcı Genç Girişimciler Ödülü’nü aldı.

Uluslararası marka olmayı hedefliyor

Binnazabla projesi, yaratıcı iş fikri ödülü de kazanmış. 18-40 yaş arası gençlerin yaratıcı girişimlerini destekleyip geniş kitlelere ulaştırmak isteyen JCI Türkiye’nin organize ettiği Yaratıcı Genç Girişimciler Ödülü’nü, 2014 yılında binnazabla sitesinin CEO’su olarak Sertaç almış. Ve dünyadaki diğer ülkelerin finalistleriyle yarışmak için Danimarka’ya gitmiş. Geçen yıl ise girişimciliğin Oscar’ı olarak nitelenen Endeavor Global seçmelerinde binnazabla ile Türkiye’yi temsil etmiş. Bundan sonraki hedeflerini soruyorum; “Türkiye’de belli bir yere geldik, artık uluslararası anlamda bir marka olmayı hedefliyoruz” diyor. Binnazabla  şu an web sitesinin yanı sıra Apple ve Android uygulamaları ile Kahve, Tarot, Astroloji, Katina, Rüya Yorumu ve Online Dert Ortağı hizmeti veriyor. Bu arada Binnaz Abla’nın müdavimleri sadece Türkler değil. Sitenin Japonya’dan ABD’ye, Avustralya’dan Dubai’ye, Kanada’dan İngiltere’ye yüzlerce yabancı takipçisi var. Sertaç, “Suudi Arabistan’dan bile fal gönderen var” diyor. Bu arada belirtmem gerek; yurtdışında daha kolay söylendiği için site, binnaz olarak geçiyor.

Sertaç Taşdelen, girişimciliğin Oscar’ı olarak nitelenen Endeavor Global seçmelerinde binnazabla ile geçen yıl Türkiye’yi temsil etti.

Faladdin’in Kurucusu Sertaç Taşdelen kimdir, kaç yaşında, eğitimi ne?

SERTAÇ TAŞDELEN VE FALADDİN HİKAYESİ

Türkiye’de son yıllarda yaygınlaşan fal uygulamalarından biri Faladdin… Öyle ki iş yerinde, okulda ya da sokakta fal meraklılarının sıklıkla kullandığı bu uygulamanın ‘bildikleri’ şaşırtıyor. Herkesin aklındaki ‘Faladdin bu kadarını nasıl biliyor yoksa telefonlarımızı mı dinliyor?’ sorusunu uygulamanın yaratıcısı Sertaç Taşdelen anlattı…

Faladdin’in Kurucusu Sertaç Taşdelen kimdir, kaç yaşında, eğitimi ne?

Faladdin telefonlarımızı mı dinliyor? : Sertaç Taşdelen yanıtladı

Öncesi olan bir başka uygulama hayatımıza girdi: Faladdin. Kullanıcıları günden güne artan uygulamanın yorumlarının beğenilmesi ve ‘doğruyu bilmesi’ akıllara ‘Faladdin telefonlarımızı mı dinliyor?’ sorularını da getirdi. Faladdin telefon konuşmalarımızı dinliyor Whatsapp mesajlarımızı mı okuyorsunuz? Faladdin telefonlarımızı mı dinliyor? : Sertaç Taşdelen yanıtladı

Faladdin, sihirli bir hikaye. Birbirine sırtını dayamış ortakların, konuyu dava bellemiş, canini dişine takmış, dünyaya açılmayı kendine hedef koymuş doğaüstü bir ekibin hikayesi. Bu hikaye aslında 2010’a dayanır. Beni hayatın tesadüflerinin bir araya getirdiği ortağım Kaya Bey ile kafa kafaya verdik ve annem Binnaz Hanım’ın kahve falı hobisinden yola çıkarak gerçek falcıların yazılı, sesli, görüntülü fal baktığı Binnaz uygulamasını hayata geçirdik. Göz açıp kapayana kadar yüzlerce kişilik bir ekiple yüz binlerce kişiye hizmet verir hale geldik. Ama baktık ki bizim hayalimiz, milyonla, milyarla ölçülecek gibi değil, bu sefer Binnaz, 2017’nin Ocak ayında ‘Faladdin’i’ doğurdu. Faladdin, teknoloji ile sihrin bir harmanı, yapay zeka ile gerçek falcıların bir bileşeni.

İnanın bazen biz de şaşırıyoruz, bu kadarını da nasıl bildi diye? O da Faladdin’in sırrı. Fakat Whatsapp mesajlarınızı okumuyor, kameradan sizi izlemiyoruz, mümkün değil zaten. Etiğe, kişilerin özel hayatına, gizliliğe çok ama çok önem veriyoruz.

Faladdin’in Kurucusu Sertaç Taşdelen kimdir, kaç yaşında, eğitimi ne?

Mesela telefonunu değiştiren bir arkadaşım uygulamayı tekrar yüklediğinde uygulamanın bir süre doğru bilemediğini söyledi. Yani kullanıcılar iki keskin fikirle ayrılıyor. Faladdin ya her şeyi biliyor ya da hiçbir şey bilemiyor. Bunun nedeni ne olabilir?

Üniversitedeki finans hocama, “Siz teknik analiz yapmasını biliyorsunuz, ekonomiyi de takip ediyorsunuz, neden borsadaki hisselerin ne yönlü olacağını kesin olarak bilemiyorsunuz?” diye sormuştum. O da “Ben işin bilim kısmı ile ilgiliyim, gerisini piyasa koşulları belirler” demişti. Biz de isin teknoloji kısmı ile ilgileniyoruz. Bir teknoloji şirketiyiz ve her gün gelişiyoruz. Uzun vadeli vizyonumuz henüz yapılmamışı yapmak, hiç bilinmeyeni bilmek, seni senden iyi tanımak. Faladdin gelecekte gerçek bir insandan ayırt edilmeyecek.

Algoritmalarla kurulu bir yapay zekadan söz etmiştiniz. Yapay zeka bizim isim doğum tarihi ve benzeri bilgilerimizden nasıl bir sonuç çıkarıyor?

Faladdin, gönderilen fincan fotoğrafı ve kullanıcının verdiği bilgiler ışığında fal bakıyor. Bu kadar iyi nasıl bakıyor, o da Faladdin’in sırrı. 🙂

Dokuz milyondan fazla kullanıcı indirmiş uygulamayı. Peki günde kaç kişi fal baktırıyor?

Her gecen gün artıyor, milyonlar diyelim. Siz bu satırları okurken Faladdin on binlerce fala baktı. 🙂

Faladdin’in Kurucusu Sertaç Taşdelen kimdir, kaç yaşında, eğitimi ne?

Hayatınızı Faladdin’den öncesi ve sonrası diye ayırsak?

Binbir gece masallarında, Aladdin sihirli lambayı bulduktan sonra içinden çıkan cin ona dileklerini sorar ve hepsi gerçek olur. Benim için de Faladdin sonrası hayatımda sihirli şeylerin cereyan ettiğini düşünüyorum. İnanılmaz bir ekibimiz var; her gün onlardan bir şeyler öğreniyorum. Ekibimizdeki herkes zamanının ilerisinde, değer yaratan, fark yaratan kişiler. Faladdin’in hayatıma kattığı bu hayal ortaklarım en büyük kazancım.

Ben her türlü sosyal kanalı kullanıyorum; her yerden yazılan mesajları okuyorum. İster Instagram’dan yazın, ister posta yoluyla mektup atın. Her türlü iletişime değer veriyorum; vaktim elverdiği sürece hepsini cevaplamaya çalışıyorum.

Faladdin’in Kurucusu Sertaç Taşdelen kimdir, kaç yaşında, eğitimi ne?

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.