Fakir ülkelere koronavirüs aşısı yok!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde yaratılan ve maddi olarak Kovid-19 aşılarına ulaşamayan ülkelere aşı temin etmeyi hedefleyen COVAX programına karşın çözülemeyen aşı krizinden bir itiraf geldi. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB’den fakir ülkelere yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarını gönderemeyeceklerini belirtti.
Takip et
Fakir ülkelere koronavirüs aşısı yok!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Alman “Funke” medya grubunun gazetelerine konuşan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB’den şu an için fakir ülkelere aşı gönderilmemesine ilişkin, “Mensup devletlerden aşıları kendilerinin alması için oldukça fazla baskı var.” açıklamasında bulundu.

Fakir ülkelere aşı erişimi sağlayan uluslararası Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) girişimine AB’nin verdiği mali desteğin altını çizen AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, “AB’nin aşıyı doğrudan öbür ülkelerle paylaşma mekanizması fakat AB’de daha iyi bir imalat vaziyetine sahip olduğumuzda başlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

AB, şu ana kadar önde gelen Kovid-19 aşı üreticilerinden ortalama 2,6 milyar aşı dozu sipariş etti, fakat mart ortası itibarıyla AB’ye mensup 27 ülkenin hepsine ortalama 70 milyon doz aşı teslim edildi.

DSÖ AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının fakir ülkelere eşit biçimde dağıtılması çağrısında bulunarak, “Aşıların hakkaniyetle dağıtılmasını desteklemek her ülkenin kendi orta ve uzun vadeli ekonomik çıkarına olacaktır.” açıklamasını yapmıştı.

Ghebreyesus, “bütün ülkelerde senenin ilk 100 gününde sağlık çalışanlarının ve yaşlıların aşılanması çağrısında” bulunduğunu anımsatarak, “Aşılar bize umut veriyor, bu yüzden şuanda kaybettiğimiz her yaşam daha da trajik. Yürekli olmalı, umut almalı ve harekete geçmeliyiz.” diyerek konuşmuştu

Fakir ülkelere koronavirüs aşısı yok!

Fakir ülkelere aşı tedarikinde eşit davranılmaması vaziyetinde “dünyanın feci bir ahlaki başarısızlığın eşiğinde” olduğu uyarısında bulunan Ghebreyesus, yeni incelemelerin bunun yalnızca “ahlaki başarısızlık” olmadığını, ekonomik bir başarısızlık olacağını da gösterdiğini aktardı.

“FAKIR ÜLKELERE AŞI SAĞLANMAZSA, ZENGİN ÜLKELERİN ZARARI 4,5 TRİLYON DOLAR OLACAK”

Ghebreyesus, Uluslararası Ticaret Odasının (ICC), hükümetlerin, gelişmekte olan ülkelere Kovid-19 aşısına erişim sağlamaması halinde küresel ekonominin 9,2 trilyon dolara kadar zarar göreceğini açıkladığını anımsattı.

Incelemeye göre, söz konusu zararın neredeyse 4,5 trilyon dolarının en zengin ülkelerde gerçekleşeceğine işaret eden Ghebreyesus, Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) yeni raporuna göre de salgının küresel işgücü gelirinde 3,7 trilyon dolar düşüşe neden olacağı tahmininde bulunulduğunu hatırlattı.

Fakir ülkelere koronavirüs aşısı yok!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.