Faizler düştü ev sahipleri fiyatları arttırdı!

Kamu bankalarının konut kredisinde faizleri yüzde 1.29’a kadar çekmesinin sonrasında, fırsatçılar gene sahneye çıktı. Faiz indiriminin geçerli olduğu 26 Ekim’den itibaren ikinci elde satılık ev fiyatları yukarı doğru çıkmaya başladı. Fiyatlara yapılan zamlar yüzde 10’u geçti. Faiz indiriminden sağlanan avantaj, fırsatçıların cebine girecek! Posta’dan Meltem Kara Söyleyenoğlu’nun özel haberi…
Takip et
Faizler düştü ev sahipleri fiyatları arttırdı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Merkez Bankası’nın politika faizini 200 baz puan indirip yüzde 18’den yüzde 16’ya çekmesinin sonrasında kamu bankaları Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank öncü bir adım atarak, 26 Ekim’den geçerli olmak üzere konut kredi faiz oranlarında indirime gitmişti. Yeni oranlar, 1 milyon liranın altı tutarlarda yüzde 1.29, 1 milyon liranın üstündeki tutarlarda yüzde 1.34 olarak uygulanıyor. Faiz indiriminin özellikle ikinci elde zam dalgası yaratmasından endişe ediliyordu. Beklenen oldu!

Ortalama bir senedir yaklaşık yüzde 1.50 seviyesinde olan faiz oranları sebebiyle, konut satışları durgun seyrediyordu. Bu ortamda kamu bankaları tarafından indirilen faiz oranlarının, evde talebi tekrardan artıracağı beklentisiyle fırsatçılar sahneye çıktı. Faiz indiriminin devreye girdiği 26 Ekim’den itibaren online portallarda satılık ev fiyatları yukarı yöneldi. Fiyatlara yapılan zamlar yüzde 10’u buldu. Daire bedeline göre 15 bin ile 100 bin lira arasında zam yansıtıldı.

Geçtiğimiz sene haziranda başlayıp ağustosta son bulan ve tarihin en düşük seviyesinde konut kredisi olanağı sunan kampanyada da benzer vaziyet meydana gelmişti. Faizin sıfır konut için yüzde 0.64, ikinci el için yüzde 0.74 olarak uygulandığı dönemde, konut satışları rekorlar kırarken, zamlar da aynı performansı göstermişti. Bazı ev sahipleri fiyatlarına bir gecede 250 bin lirayı aşkın zam yapmış, fiyatlardaki artış yüzde 30’u geçmişti.

Faizler düştü ev sahipleri fiyatları arttırdı!

Bütün Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, kredi oranları düşünce ev fiyatlarının birden bire artırılmasının faiz indirimini de manasız kıldığını söyleyerek, “Stokunu eritmek isteyenler ya da ikinci el konut sahipleri indirimi zam fırsatı olarak değil hızlı satış, talep açısından fırsat olarak görmeliler. Kamu bankaları piyasa hareketlensin diyerek indirim yapıyor fakat satıcılar devletin sağladığı finansman desteği kadar rakamı zam olarak yansıtıyorlar. Kredi düşüşleri ev fiyatlarının artışı için bir fırsat olmamalı” diyerek konuştu.

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, konutun maliyeti yükselirken faiz yükünü azaltmanın bu dönemde doğru bir adım olduğunu söyleyerek, şunları belirtti: “Biz markalı konut üreticileri de indirime biraz destek verip, biraz daha cazip hale getirebiliriz. İndirimden yararlanıp fiyat artıracak markalı konut üreticileri olmaz. İkinci el piyasasında bir kişi bir konutunu satıyor, hemen fiyatını güncelleyebilir. Şirketler bunu yapamaz. Bir haftalık gözlemimize göre, ikinci elde bir miktar fiyat artışı gördük.”

Faizler düştü ev sahipleri fiyatları arttırdı!

Hem kiraların hem de konut fiyatlarının arttığı bu dönemde yapılan faiz indirimi, piyasaya hareket getirip vatandaşın konuta ulaşımını kolaylaştırma maksadıyla yapılsa da fırsatçılar, kredi maliyetinden oluşan farkı ceplerine atıyor. İndirim ardından 100 bin liralık bir kredide vatandaş 12 bin 613 lira, 500 bin liralık bir kredide 63 bin 155 lira daha az ödeyecekti. Fakat evlere gelen zamlar, bu rakamlarla aşağı yukarı aynı seviyede. Yani vatandaş daha ucuz krediyle ev alma hayali kurarken, avantajdan yoksun kalacak… Örneğin kredi indirimi öncesi 375 bin liraya satılan bir ev, bugün 415 bin liraya çıktı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.