Faiz Oranlarından Yaka Silkenlere İyi Haber!

Ev almayı düşünen ancak kredi faiz oranlarından dolayı bu düşüncesini hayata geçiremeyenleri sevindirecek haber geldi.

Son dönemlerde faiz oranlarındaki fahiş artış, en çok konut sektörünü vurmuştu. Birçok firma yaptığı projelerde büyük indirime gitmesine rağmen, bankaların faiz oranında indirim yapmaması üzerine beklediği satışları yapamamış ve sıkıntı yaşamıştı. Sıkıntı yaşayacak bu firmaları biraz olsun rahatlatacak haber Akbank’tan geldi.


Türk ekonomisinde lokomotif görevi gören konut sektörü, faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle zor günler geçiriyor. Birçok firma bin bir güçlükle hayata geçirdiği projelerinin beklenen ilgiyi görmemesi üzerine çeşitli kampanyalarla sektörü canlandırmaya çalışsa da pek başarılı olamadı. Tam umutlar tükenmişken Akbank, vatandaşın alım gücünü artırmak için konut kredisi faiz oranlarında indirime gittiğini duyurdu. Vade farkını 5 yıl ile 10 yıl arasında belirleyecek vatandaşlar, 1,48’den kredi kullanabilecek. Diğer bankalarda bu faiz oranı 1,53 ile 1,58 arasında değişiyor.

İNŞAAT FİRMALARI YAPILAN İNDİRİMDEN MEMNUN

Konut kredisinde yapılan bu indirim inşaat firmaları tarafından memnuniyetle karşılandı. Yapılan bu indirimin konut fiyatlarını biraz olsun hareketlendireceği düşünülüyor. Son yıllarda Türk insanının alım gücü düşerken yabancılara konut satışında büyük patlama oldu. Yabancılara konut satışının en fazla olduğu iller sıralamasında İstanbul ipi göğüslüyor.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı