Faiz İndirimi de Çare Olmadı! Konut Sektörü Can Çekişiyor

TÜİK konut satışı raporunu açıkladı. Buna göre Temmuz ayında konut satışları geçen seneye göre yüzde 17,5 düşüş yaşadı. İstanbul’da 17 bin 276 satış gerçekleşirken aynı dönemde Ardahan’da sadece 10 konut satıldı.

Türkiye ekonomisinin en önemli sac ayağı olan inşaat sektörü içine girdiği girdaptan bir türlü çıkamıyor. Devlet bankalarının faizleri indirmesi de konut satışlarını artırmadı.

ARDAHAN’DA YAPRAK KIPIRDAMIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu merakla beklenen konut satışları raporunu açıkladı. Buna göre, konut satışları Temmuz ayında, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 17,5 azaldı. Bu azalma ile birlikte ülke genelinde Temmuz ayında 102 bin 236 konut satışı gerçekleşti. Bu satışların içinde İstanbul 17 bin 276 konut ile zirvede yer alırken İstanbul’u Ankara ve İzmir izledi. Temmuz ayında sadece 10 konutun satıldığı Ardahan son sırada yer alırken Hakkari ve Şırnak da en az konut satılan diğer iller oldu.

EN ÇOK IRAKLILAR ALIYOR

İpotekli konut satışlarında da ciddi bir daralma görüldü. Geçen senenin aynı dönemine göre ipotekli konut satışları yüzde 57 azaldı. Toplam konut satışları içinde ipotekli konut satışlarının oranı ise yüzde 18 olarak hesaplandı. Temmuz ayında Iraklılar Türkiye’den 734 adet konut satın aldı. Irak’ı, 464 konut ile İran, 219 konut ile Kuveyt, 218 konut ile Suudi Arabistan ve 215 konut ile Rusya izledi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı