Faiz açıklanmasının ardından dolar hareketlendi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz oranını %24 seviyesinde sabit bırakmasına karşın, dolar ivme kazanmaya başladı. Dolar/TL kuru günü %0.9 oranındaki bir artışla 5.92 seviyesinde tamamladı.


Faiz açıklanmasının ardından dolar hareketlendi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanan karar metni ile beraber beklentiler gerçekleşti ve faiz oranı %24 seviyesinde sabitlendi. Ancak bu durum doların ivme kazanmasına engel olamadı. Açıklama metninin güvercin olarak nitelendirilmesinin ardından %0.9’luk bir artışla günü kapatan Dolar/TL kuru, sabah saatlerinde de artışını sürdürdü. Bugün saat 09.40 itibari ile %0.4’lük bir oranda yeniden artış yaşayan dolar, şuanda 5.95 seviyesinde işlem görüyor. Günü 5.92 seviyesi ile kapatan ve yeni güne artış ile başlayan dolar ile birlikte, Euro ve Sterlin’de de artış yaşandı.

EURO VE STERLİN’İN DURUMU

Uzun süredir devam eden ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan gelmesi beklenen atak ile beraber politika faizinin sabit bir seviyeye çekilmesi işe yaramadı. Dolar ve TL kuruna bakıldığı zaman dün gece itibari ile başlayan hareketlilik bugün de yükseliş ile sürmeye devam ediyor. Doların artış gösterdiği dakikalarda Euro/TL kurunda da %04.’lük bir artış yaşandı. Sterlin/TL kurunda da aynı yükseliş söz konusu ve yüzdelik dilime bakıldığında oran %0.6 seviyesinde. Euro 6.63 TL’den alıcı bulurken, Sterlin ise 7.68 TL’den alıcı buluyor. Bugün ABD Başkanı Donald Trump ile Japonya Başkanı Şinzo Abe’in görüşmesinden çıkacak olan haberler analistler tarafından beklenen gelişmeler arasında.

5.97’LİK DİRENÇ SEVİYESİ 5.89 KONUMUNDA

Doların gidişatına yönelik araştırmalarını yapan analistler tarafından bazı veriler ortaya atıldı. Bugün yurt içerisinde uluslararası döviz ve rezervler likiditesi ile yurt dışında Amerika Birleşik Devletleri’nde yılın ilk çeyreğine ilişkin Gayrisafi Yurt içi Milli Hasıla verisi takip edildi. Bu takip sonucunda verilerini ortaya koyan analistler, teknik açıdan bakıldığında Dolar ve TL kurunun 5.97 seviyesinde bir direnç oluşturduğunu, 5.89’un ise destek konusunda olduğu kanısına vardılar. Dolarda yaşanan gelişmeler hem yurt içinde hem de yurt dışında gündeme oturan gelişmeler arasında yer alırken, enflasyon oranı halkı düşündürüyor.

Yazar: Taner Kocaman

Taner Kocaman
Taner Kocaman, Ankara'nın Mamak ilçesinde 1990 yılında dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi'nde aldığı eğitimin ardından çeşitli gazete ve basın organlarında görev yapan Kocaman, özellikle eğitim alanında kendini geliştirmiştir. Kocaman eğitim kategorisinin yanı sıra dünya, gündem, spor gibi birçok konuda da başarılı haberler yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Bağcılar’da karton kutular içerisinde 2 milyon dolar ele geçirildi

Bağcılar’da karton kutular içerisinde 2 milyon dolar ele geçirildi

İstanbul'un Bağcılar semtinde sahte para basan bir mekana polis baskın yaptı. Operasyon sonucunda 8 kişi gözaltına alındı ve aynı zamanda milyonlarca döviz ve Türk Lirasına el konuldu. Detayları haberimizde ele alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.