Fahrettin Koca’dan çalışanlara maske uyarısı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ”İş yerinde maskesini çıkaranlar olduğu bilgisini alıyoruz” diye koronavirüs riskinin iş ortamında da sürdüğüne dikkat çekip uyardı: ”Lütfen sorumlu davranın. Maskenizi çıkarmayın.”
Takip et
Fahrettin Koca’dan çalışanlara maske uyarısı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Twitter’daki hesabından uyarılarda bulunan Bakan Koca, ”İş yerinde maskesini çıkaranlar olduğu bilgisini alıyoruz. Oysa risk, dışarıda olduğu gibi, iş ortamında da sürüyor. İşteyken, gözden uzak da değilsiniz: Aldığınız riskle 83 Milyonun gözü önündesiniz. Lütfen sorumlu davranın. Maskenizi çıkarmayın” şeklinde konuştu.

”BAZI KAYIPLAR ZAFER ÇOK YAKINKEN VERİLİR”

Dün de peş peşe uyarılarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ”Bugün, bazılarımız anlayışından, bazılarımız da ister istemez evde. Hafta içi riski her yerde düşürelim. Bilimin zaferi yakın olmasına yakın ama, bazı kayıplar da zafer çok yakınken verilir. Buna fırsat tanımayın. Yarın bugünden tedbirli olalım” ifadelerini kullanmıştı.

TEK MAVİ İL ŞIRNAK KALDI, BİLİM KURULU ÜYELERİ UYARDI

Sağlık Bakanlığı’nın yeni haritasında 39 il tamamen kırmızıya dönerken, haritanın tek mavi yani düşük riskli ili olarak Şırnak kaldı. Bilim Kurulu mensupları “Mutant virüs hızla yayılıyor, 3. dalgaya dönülüyor. İller renklerine göre tedbirlerini almalı” uyarısı yaptı.

Sağlık Bakanlığı illerdeki 100 bin kişide haftalık vaka sayısı ortalamasını açıkladı. 39 il tamamen kırmızıya döndü. Bir hafta önce kırmızı il sayısı 25’ti. Vaka sayısı İstanbul’da 100 binde 178’den 251’e, Ankara 100 binde 68’den 107’ye, İzmir’de 100 binde 78’den 111’e yükseldi. Vaka oranında en yüksek il ise 100 binde 509 ile Samsun oldu. Bütün Türkiye’de tek mavi, yani 100 bin kişide vaka sayısı 10’un altında olan tek il, Şırnak olarak kaldı. 26 Şubat’ta ise 14 il maviydi.

”3. DALGAYA DÖNÜYORUZ”

Koronavirüs Bilim Kurulu mensubu Prof. Dr. Sema Kultufan Turan: Pandeminin en zorlu dönemlerinden birini yaşıyoruz. Şu anda 3. dalgaya dönülüyor. İller önlemlerini artırmalı. Yerel tedbirler daha ön planda olmalı. Toplu kısıtlamalar yapmak çok zor. O sebeple yerel karar vericilerin iller bazında ciddi tedbirler almaları gerekiyor. Aksi halde toplu kısıtlamalar gene yaşamımıza girer.

Prof. Dr. Levent Akın: Hangi il hangi renkteyse, Bakanlığın tespit ettiği önlemleri alması gerekiyor. Mutant virüs çok hızlı yayılıyor. Örneğin cumartesi-pazar sokağa çıkma yasağı, restoranlarda alınacak önlemler, cenaze törenleri gibi önlemler, kırmızı olan il bazında devreye girmeli. İller bu konuda muktedir. Neticede yetkileri var ve diyebilirler ki ‘Ben şu renkteyim şu önlemleri alıyorum.’ Bu çok mühim.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.