Fahrettin Koca vaka sayıları ile ilgili uyardı! Aşı olun…

Bilim Kurulu toplantısının sonrasında konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de açıklanan aktif vakaların yüzde 81’inin tam aşı olmayan kişilerden oluştuğunu belirtti. Bakan Koca okulların açılışı öncesi başta veliler olarak kurallara uyulması çağrısını yaparak, aşı olunması gerektiğini vurguladı.
Takip et
Fahrettin Koca vaka sayıları ile ilgili uyardı! Aşı olun…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bilim Kurulu toplantısının sonrasında açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önümüzdeki hafta başından itibaren yüz yüze eğitimin başlayacağını belirterek “Bilim Kurulu yeni dönemde hiçbir biçimde okulların kapanmasını gündemine almak istemiyor.” şeklinde konuştu.

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. Bakan Koca’nın açıklamaları şöyle;

Kurumlarımız arasındaki tam 2021-2022 senesine başlamadan son toplantımızda, eğitime başlanılması ve önlemlerin son bir değerlendirmesini yapmaktı. 2020 senesi başlarından itibaren sağlık yönünden en çok büyüklerimizi, eğitim öğretim açısından gençlerimizi etkiledi.

“Bugün tünelin çıkışı görünüyor”
2021 senesi ile beraber gerek hastalığın tıbben daha anlaşılması, gerekse aşının devreye girmesiyle önümüzü görebileceğimiz günlere geçtik. Sizlere aşı programımız başlarken “tünelin ucundaki ışık göründü” demiştim. “Bugün tünelin çıkışı görünüyor” diyebilirim. Son 4 haftada vaka sayılarındaki artışın özellikle aşı olmamış kişilerden kaynaklandığını ifade etmiştim.

Vakalarımızın %81’i tam aşılı olmayan kişiler
Bugün itibariyle aktif vakalarımızın %81’i tam aşılı olmayan kişilerdir. Yani 500 bine yakın olan vakamızın %81’i tam aşılı olmayan kişilerdir. Hastanede yatan hastaların %90’ını da aşı olmayanlardır. Vefat eden vatandaşlarımızın %90’ı ya hiç aşı olmamış ya da aşıları eksik kişilerdir.

Önümüzdeki hafta başından çocuklarımız gençlerimiz okullarına kavuşacak. Bütün gayretimiz onlara yüz yüze eğitim vermek ve bunun devamlılığını sağlamaktır. Gençlerin eğitimin eksik kalması bugün ve geleceğimiz için çok üzücüdür.

Önce veliler olarak önlemlere uymalıyız
Okullar da kalabalık ortam oluşmaması için önlemleri ve rehberleri uygulayacağız. Bunun için endişelenen velilerimiz olabilir. Önce veliler olarak önlemlere uymalıyız. Bu dönemde öğretmenleri, öğrencileri örnek alacağız. Kendi çocuklarımızı korumak ve onlar için tedbirli olmak çocuklarımızın sınıf arkadaşlarını da korumak manasına geliyor.

Hep beraber çaba gösterirsek zil sesinden sonra alarm sesi gelenleri haksız çıkarırız. Öğretmenlerimizin motivasyonu hepimizden büyük olacak. Kendi sağlıkları kadar öğrencilere sevgileri söz konusu.

Bilim Kurulu okulların kapanmasını gündemine almak istemiyor
Bilim Kurulu yeni dönemde hiçbir biçimde okulların kapanmasını gündemine almak istemiyor. Salgın okulların kapanma nedeni olmayacak çünkü artık aşı var. Vatandaşlarımızın sorumluluklarını bilerek önlemlere uymalarını ve bir an önce aşılarını yapmalarını önemsiyoruz. Biz okulları kapatmak değil.

Yeni önlemler alınacak mı?
Vaka sayılarındaki artış giderek devam ettiğini bir yerde şuanda takıldı. Bu rakamlarında oldukça yüksek olduğunu düşünüyoruz. Vefat sayıları da artıyor. Varyantların bulaşmayı daha fazla arttırdığını biliyoruz. Kısıtlamaları bu dönemde gündemimize almadık. Temasın olduğu, maske kullanımının azaldığı bir dönemi görüyoruz ve bulaşın artarak vaka sayılarını arttırdığını görüyoruz.

“Vakanın en yoğun olduğu yaş grubu 15-45 yaş arası”
15-45 yaş arasında vakanın en yoğun olduğu yaş grubu. Vaka sayısı bu nedenle giderek yükseldi. Bizim yapmamız gereken aşının bazısı bulaşmayı önlemediği belirtiyor. Biz aşının bulaşmayı da %50 %60 engellediğini biliyoruz. Vaka oranımız %10, aşılanma oranı 65 yaş üstü %82.5. %90’a yakın aşısını yaptırmamış kişilerden oluşuyor. Biz bu salgını gündemimizden çıkarmak istiyoruz. 84 milyonun beraber hareket etmesiyle bu vaziyet mümkün. %10 aşısı olanlar da kaybedilebiliyor. Ağırlıkla 65 yaş üzeri ve ek hastalığı olanlar vefat ediyor. %90 oranında aşının koruduğunu görüyoruz. Bu aşıların etkili olduğunu, vatandaşlarımızın erken dönemde aşılarını yaptırmalarının etkili olduğunun altını çizmek istiyorum.

Sputnik-v aşısında son vaziyet
200 bin kişi için doz gelmişti. 400 bin yani. SPUTNİK ile alakalı 1. ve 2. aşı arasında fark vardı. Bu farktan dolayı temasa geçtik. Hızla 1. ve 2. doz aşısın gelmesi için gayret içindeyiz. Testlerde bir problem yok. Üretimle alakalı çalışmalar devam ediyor. Yerel bir şirketle çalışmalar bir noktaya geldi ama imalat safhasına henüz gelmedi. Sinovac’la alakalı görüşmelerimizde ülkede yatırım yapmalarını söyledik. Onlar da bu noktada yatırım yapmayı düşündüklerini belirtti.

“Aşısızların salgını devam ediyor”
Şuan hastane yükümüz, vaka yükümüz vakanın %83’ü. Yaşamını kaybedenlerin %90’ı aşılanmamış kişiler. Dolayısıyla aşısızların salgını devam ediyor. 1 tek aşının korumadığını 2 aşının mutlak yapılması gerektiğini biliyoruz. MRNA aşısı için hatırlatma dozu için yaptığımız çalışmalarda koruyuculuğunun devam ettiğini biliyoruz. 8 ay sonra riskli grupta daha mühim olduğunu biliyoruz.

“Üçüncü aydan sonra koruyuculuk azalıyor”
Özellikle elimizdeki veriler 3. aydan sonra bu koruyuculuğun azaldığını, yaşlı grupta ek olarak daha da düştüğünü. Yani 2 doz inaktif aşısı yaptırmış kişi rahat hareket etmemeli. 3 ay sonra yeni aşısını yaptırmalıdır. Vakaların %83’ü aşısını tamamlamayanlar, vefat edenlerin %90’a yakını aşısını olmayanlar. Aşı olan 35 milyonun vaka yükü %13, hastane yükü %10. Aşılanmamış olanların ise %83 vaka, %90’a yakın hastane yükünü yaratıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.