Fahrettin Koca uyardı! 4. dalga aşısızlar pandemisi olacak…

Vaka sayıları 2 haftada 2’ye katlandı. Sağlık Bakanı Koca, çözümün “sıkı önlem ve ilk fırsatta aşı” olduğunu belirtti. Prof. Dr. Necmi İlhan, “Dünya genelinde 4. dalganın ‘aşısızlar pandemisi’ olabileceğine dair bir kanı var” şeklinde konuştu.
Takip et
Fahrettin Koca uyardı! 4. dalga aşısızlar pandemisi olacak…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sağlık Bakanlığınca Günlük Koronavirüs Tablosu, “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaşıldı.

Son 24 saatte 11 bin 94 yeni vaka belirlendi. 60 kişi yaşamını yitirdi, 5 bin 215 kişi sağlığına kavuştu.

Delta etkisiyle artan vakalar 4. dalga riskini artırıyor. Uzmanlar, 4. dalganın “aşısızların pandemisi” olacağı görüşünde.

Toplum Bilimleri Kurulu Mensubu Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye’deki aşılama çalışmalarını, 2. ve 3. dozun önemini TRT Haber canlı yayınında değerlendirdi.

Delta varyantının özellikle aşı olmayanlarda etkisinin daha çok olacağı yönünde incelemeler olduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye’deki aşılama çalışmaları ile ilgili bilgi verdi:

“2 doz aşısını yaptıran vatandaşlarımızın sayısı 21,5 milyonu geçmiş vaziyette. Ama bunun hedefin 3’te 1’i olduğunu vurgulamak gerekiyor. Şu an 2 doz aşılamada yüzde 34’lerdeyiz. ‘Ben 1. dozu oldum, 2. dozu olmayabilir miyim?” ya da ‘Ben gencim koronavirüs beni etkilemez mi?’ diyenlerin olduğunu görüyoruz. Son dönemde hastanede yatanlara baktığımızda aşısız olanların çoğunlukta olduğunu vurgulamak gerekir. Bu bize aşının koruyuculuğunu gösteriyor. Dünya genelinde 4. dalganın ‘aşısızlar pandemisi’ olabileceğine dair bir kanı var. Bu nedenle 4. dalgayı ülkemizde en az hasarla atlatmamız için yapmamız gereken şey aşıya ağırlık vermek ve maske, mesafe, hijyen kurallarına dikkat etmek.”

Bayram sebebiyle meydana gelen yoğunluğa dikkat çeken Prof. Dr. İlhan, korunma tedbirlerinin son derece mühim olduğunu vurgulayarak fakat aşılamayla bu salgının üstesinden geleceğimizi belirtti.

İKİ DOZ AŞI OLANLARDA VİRÜS YAYILIMI DAHA AZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vaka sayılarının 2 haftada 2 katına çıktığını açıkladı. Bu konuda da değerlendirme de bulunan İlhan, vakaların 9 bin 500 civarına tırmansa da bundan daha yüksek seviyede olmayışının nedenini çift doz aşılamaya bağladı ve aşılamanın toplumsal bağışıklık üstüne etkisine değinerek şu şekilde konuştu:

“Şu an için hangi aşı olursa olsun çalışmalar bize gösteriyor ki, 2 doz aşısını olanlar koronavirüsten korunuyor ve hastalığı daha hafif geçiriyor. Hastalığı daha hafif geçirdiğinden çevrelerine virüs saçımı daha az oluyor ve böylece bulaştırma oranını azaltmış oluyorlar.”

3. doz aşıyı ise sırası gelenlerin bir an evvel olması gerektiğini belirten İlhan, “Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan gruplar içerisindeysek 3. doz aşıyı yaptırmaktan imtina etmemek gerekiyor. Bu aşıyı olmamak doğru bir yaklaşım değil. Aşılamanın aşamaları bütün dünyaya göre güncellenerek ilerliyor. Bu yüzden bakanlığın uygulamalarını takip etmek ve aşılanarak sevdiklerimizi korumamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.