Fahrettin Koca: Sputnik ve Sinovac aşısı gelmese bile aşı sorunu çözülmüştür!

Fahrettin Koca, hafta sonu başlayacak olan 2 günlük yasak öncesi açıklamalarda bulunarak herkesi heyecanlandırdı. Koca Türkiye'de aşılanan kişi sayısının 27 milyon 649 bin 969'a ulaştığını söyledi ve Türkiye'nin aşı sorunun artık ortadan kalktığını açıkladı.
Takip et
Fahrettin Koca: Sputnik ve Sinovac aşısı gelmese bile aşı sorunu çözülmüştür!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünyayı sarsan koronavirüs salgını ile mücadelenin başladığı günden bu yana belki de en kritik açıklamayı yaptı. Bakan Fahrettin Koca, milyonlarca kişiyi ilgilendiren çarpıcı açıklamanın hemen başında haziran ayına işaret etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Türkiye’nin aşı problemi bitmiştir” şeklinde konuştu ve koronavirüs aşılamasında bir strateji değişikliğine gidildiğini açıkladı. Aşılama sürecinde bugüne kadar şu şekilde bir uygulama vardı; gelen koronavirüs aşılarının yarısı uygulanıyor, kalan yarısı ise ikinci doz için elde tutuluyordu.

Belli bir sürenin sonrasında yedeklenen o aşılar yapılıyordu. Artık aşı problemi çözüldü. Bu yüzden bu uygulamaya son veriliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “30 milyon aşıyı, 30 milyon kişiye yapacağız.”

BioNTech’in birinci dozu yüzde 78 oranında koruma sağlıyor. O korumadan faydalanacağız. Bu bizim için mühim bir kazanım olacak. Yaza daha güvenli gireceğiz” diyerek konuştu.

İkinci doz, ikinci parti aşıların gelmesiyle yapılacak. Birinci dozu olanlar, temmuzda ikinciyi olacak. “Eylül sonuna kadar 16 yaş üzerini aşılamış oluruz diyerek düşünüyorum” diyen Bakan Koca, yeni uygulamanın bütün ayrıntılarını Hürriyet gazetesinden Ahmet Hakan’a anlattı.

Ahmet Hakan’ın bugün Hürriyet gazetesinde yayınlanan, ‘Türkiye’nin aşı problemi tamamdır’ başlıklı yazısında yer verdiği bilgiler şu şekilde:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüştüm. Kendisine sorduğum ilk soru şu oldu: “Türkiye’nin aşı problemi halloldu, bu iş bitti diyebilir misiniz?” Şu yanıtı verdi: “Bu iş bitmiştir. Problem çözülmüştür.”

120 milyon doz aşı geliyor BioNTech’ten. Bu rakam, Türkiye’nin ihtiyacı olan aşıyı fazlasıyla karşılıyor. Uğur Hoca’nın tüm Türkiye’nin önünde verdiği sözü de göz önünde bulunduran Bakan Koca, işte buna dayanarak “Problem çözüldü” diyebiliyor.

Fahrettin Koca: Sputnik ve Sinovac aşısı gelmese bile aşı sorunu çözülmüştür!

Cumhuriyet’in 50. Senesi için yapılan bir marş vardı. Şu Şekilde başlıyordu o marş: “Müjdeler olsun yurdumun toprağına taşına / Erdi cumhuriyetim elli şeref yaşına” Öyle büyük bir müjde ki bu aşı müjdesi… “Müjdeler olsun yurdumun toprağına taşına” desek yeridir.

Bu zamana kadar gelen aşılarda hep şu şekilde bir uygulama yapılıyordu: Gelen aşıların ikinci dozu yedekleniyor ve elde tutuluyordu. Belli bir sürenin sonrasında da yedeklenen o aşılar yapılıyordu. Mayıs sonu / haziran başı itibarıyla gelecek olan 30 milyon aşı için bu şekilde bir uygulama yapılmayacak. Bakan Koca, kamuoyuna ilk defa Hürriyet aracılığıyla duyurdu.

Şeklinde Konuştu ki: “30 milyon aşıyı, 30 milyon kişiye yapacağız. BioNTech’in birinci dozu, yüzde 78 oranında bir koruma sağlıyor. O korumadan faydalanacağız. Bu bizim için mühim bir kazanım olacak. Böylece yaza daha güvenli girmiş olacağız.”

Peki ya ikinci doz? Bakan Koca, ikinci doz aşının, ikinci parti aşıların gelmesiyle yapılacağını belirtti. Yani birinci dozu yaptırmış olanlar, temmuz ayında ikinci dozu yaptırmış olacaklar.

Ve bu yeni gelişmeyle beraber… Bakan Koca, “Haziranda 50 yaş üzeri aşılanacak” sözünü de revize etti. Yeni açıklaması şu şekilde Bakan Koca’nın: “Haziranda 20 yaş üzeri herkes aşılanacak.”

Konuşurken bir hesaplama yaptı Fahrettin Koca… Yaptığı hesaplamaya göre… BioNTech aşısı, bütün Türkiye’nin aşılanmasına fazlasıyla yetiyor. Neticesi rakamlarla ortaya koyan Koca… Şu mühim açıklamayı yaptı:

“Sputnik ve Sinovac’la yaptığımız anlaşmalar var. Oralardan gelecek aşılar var… O aşıları da bekliyoruz. Ama bugün öyle bir noktadayız ki… Sputnik ve Sinovac hiç gelmese bile sorunumuzu çözmüş vaziyetteyiz.”

Salgın sürecinde Bakan Koca ile defalarca konuştum. Her konuşmamızdan hep şu şekilde bir izlenim edindim: Kaygılıydı, ihtiyatlıydı, karamsarlığını bastırmaya çalışıyordu, yakınıyordu, tünelin ucunu göremiyor gibiydi. Dün Bakan Koca ile yaptığım konuşmada ise… Bambaşka izlenimler edindim:

Bütün kaygıları sona ermişti, umudu tavan yapmıştı, ihtiyatı elden bırakmıyordu ama özgüveni de yükselmişti, işi garantiye almış gibiydi, tünelin ucunu değil, tünelden çıkışı görmüş gibiydi, Velhasıl… Derin bir “oh” çekmiş gibiydi. Hafta içi belli sürelerde sokak yasakları, kafe ve restoranların kapanması, işyerlerine getirilen sınırlandırmalar falan. Tamamı ama tamamı tarih olacak.

Fahrettin Koca: Sputnik ve Sinovac aşısı gelmese bile aşı sorunu çözülmüştür!

Türkiye’nin büyük aşı hamlesinin sonrasında… Çok şükür bu tür yasaklara veda edeceğiz. Bakan Fahrettin Koca, bundan sonraki sürecin ipucunu şu şekilde verdi: “Aşının yaygın olarak yapılmasıyla beraber artık kapanmadan ziyade kişisel korunmanın asıl olduğu bir sürece geçeceğiz. Kişisel kontroller olacak. Kişisel koruyucu önlemleri arttıracağız. Yasaklamaları ise azaltacağız.”

Peki ya 20 yaş altı? Peki ya çocuklar? Onlar ne zaman aşı olacak? Bakan Koca, bu konuda da mühim bilgiler verdi: “BioNTech aşısının 16 yaşa kadar bir problem teşkil etmediği otoriteler tarafından belirlendi. ABD, 16 yaşa kadar aşı yapıyor.

Biz de eylül sonuna kadar 16 yaş üzerini aşılamış oluruz diyerek düşünüyorum. Bu arada BioNTech’in 12 yaş üzerine yapılıp yapılamayacağına dair bir araştırma var. O incelemenin neticesi birkaç hafta içinde netleşecek. O vaziyette da 12 yaşa kadar inebiliriz.”

Bakan Koca’nın verdiği bilgilerden anladığım şu: Önümüzdeki günlerde yoğun bir aşı kampanyası başlatılacak Türkiye’de. Bu kampanyanın en başında da Uğur Şahin, Türkiye’ye gelecek. Ve aşı kampanyasını başlatan adlar arasında yer alacak.

Öte yandan Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç’in haberine göre, BioNTech’in CEO’su Uğur Şahin’den, Bilim Kurulu toplantısında alınan 120 milyon doz sözünün sonrasında Sağlık Bakanlığı büyük bir aşı kampanyası başlatmaya hazırlanıyor. Kampanyayla koronavirüse karşı aşılamanın önemi anlatılacak ve “İlk bulduğunuz aşıyı olun” mesajı verilecek.

Sağlık Bakanlığı’nın başlatmayı planladığı kampanyayla, nüfusun büyük çoğunluğunun aşı olmaya ikna edilmesi planlanıyor. Kanaat önderlerinin de destek vereceği kampanyanın ayrıntılarını, Bilim Kurulu mensupları anlattı.

Prof. Dr. Sema Kultufan Turan: Kampanyada kanaat önderlerinin aşılanmayla alakalı destekleri çok mühim olacak. Aşının varyantlara olan etkisi anlatılacak. Uğur Hocamızın verdiği bilgiler ışığında aşı Güney Afrika, Brezilya hatta Hindistan varyantına dahi etkili.

BioNTech hızlı şekilde antikor yanıtı yaratan bir aşı. Aktif olarak iş yaşamında olanlara aşılama yapılması mühim. Kampanya kapsamında tanıtım filmleri hazırlanarak aşı konusundaki kafa karışıklıkları ve endişe giderilecek.

Fahrettin Koca: Sputnik ve Sinovac aşısı gelmese bile aşı sorunu çözülmüştür!

Prof. Dr. Levent Akın: Aşılamayla alakalı vatandaşı ikna çalışmaları devam edecek. Bu konuda tanıtımlar yapılabilecek. Vatandaşın aşı hakkında bilgileri güvenilir kaynaklardan edinmeleri istenecek. Kişilerin ilk karşılaştığı aşıyla aşı olmasının önemi anlatılacak.

İki doz aşı almış kişi sayısı ülkemiz nüfusunun yüzde 75’ine ulaştığında, ülkemizde salgının oluşturduğu yaygın hastalık vaziyeti daha dar alanlarda, ara sıra küçük kümeler biçiminde, ara sıra de sporadik (vakaların dağınık, tesadüfi ve genellikle ender olarak görülmesi) olarak çıkabilir.

Bu vakaların tespiti için de PCR, hızlı testler gibi yaygın test uygulamasıyla kümeler ya da kişiler belirlenerek, bu kişilerin karantina ya da izolasyon taktikleri ile toplumda hastalık odağı olmalarının önüne geçilebilir. BioNTech konusunda depolamada sıkıntı yok. Sağlık Bakanlığı bu konuda alt yapıyı çok geliştirdi.

Önceki gün Bilim Kurulu toplantısına katılarak aşı müjdesini canlı yayında veren BioNTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, bakanlığın kampanyasında aktif rol alacak. Türkiye’ye gelmesi beklenen Şahin, vatandaşı aşı olmaya çağıracak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.