Fahrettin Koca, hangi aşıdan kaç adet alındı açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının sonrasında basın açıklaması yaptı.
Takip et
Fahrettin Koca, hangi aşıdan kaç adet alındı açıkladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı tedariğinde gelinen son noktaya ilişkin yeni bilgileri açıkladı.

İşte Bakan Koca’nın konuşmasından satır başları;

Bilim Kurulumuz Ramazan Bayramı öncesinde son toplantısını bugün yaptı. Alınan önlem ve kısıtlamaların etkisini beraber değerlendirdik. Bugün fedakarlık göstererek ertelediğimiz günlerimiz bizim ve sevdiklerimizin yaşamlarını korumak için yapılmış yatırımlardır.

“Vaka sayısında mühim derecede düşüş yaşadık”
Kapanma – açılma arasındaki kısır daireyi kıracak olan bizim irademizdir. Sabır ve sebat göstererek vaka sayısında mühim derecede düşüş yaşadık. 10 gün gecikmeli olarak bu düşüş doğrudan hastaneye yatışlarda da hissedilmeye başlandı. Şu günlerde ise ağır hasta ve vefat sayılarında da önlemlerin etkisini göstereceğini öngörüyoruz.

“Mutasyonlarla alakalı somut bir tespit yok”
Ortada bir gerçek var, o da hastalığının varyantlarının etkisi konusunda kimse mutabık değil. Bu konuda aldığımız önlemlerin toplum gündemini daha çok meşgul etmesini gerektiren bir yönü yok. Mutasyonlar konusunda ne iyimser olacak ne de karamsarlığa sebep olacak somut bir tespit maalesef yok.

Aşı anlaşmaları ne kadar?
Her gelişmeyi zamanında sizlerle paylaşmaya gayret ediyorum. Bu konuda da gelişmeler oldukça bilgilendirmiştim. Şu anda Türkiye 100 milyon doz Sinovac ile 90 milyon doz BionTech ve 50 milyon doz da Sputnik ile anlaşma imzalamış vaziyettedir. Nüfusumuzun 3 katı kadar doz için anlaşmalar imzalanmıştır.

100 milyon doza karşılık gelen bir anlaşma
Usülsüz belge elde etme hastalığına yakalanmış birileri çıkıp Çin ile anlaşma 50 milyon yapıldı, 100 değil diyor. Anlaşılan, Çin ile yapılan anlaşmanın yalnızca ilk bölümünü asıl alarak bir karalama kampanyası başlatmışlar. Çin ile 2 seferde toplamda 100 milyon doza karşılık gelen bir anlaşma imzaladık.

Bugün Çin’den aşı gelecekti, nerede diyerek soranlar, dün, Çin ile ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlardı. Başarılı olduklarını söyleyemem ama hasar verdikleri kesin. Yalan dipsiz bir kuyudur ve sahibini o kuyunun dibine er ya da geç gönderir. Hakikat ise güneş gibidir; ne kadar saklanmak istense de pırıl pırıl aydınlatır. Bugün mücadele bütünlüğü açısından susuyor olmamız edebimizdendir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.