Fahrettin Koca çok kızdı “dikkatli değiliz”

Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer verilen ve Bakan Fahrettin Koca'nın Twitter'dan paylaştığı "Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu"nun güncel verilerine göre, bugün 50 bin 492 test yapıldı, 1293 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu. Son 24 saatte 16 hasta vefat etti, 1302 kişi iyileşti.

oplam test sayısı 3 milyon 381 bin 650, vaka sayısı 199 bin 906, vefat sayısı 5 bin 131 olarak kayıtlara geçti.


‘DİKKATLİ DEĞİLİZ’ 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından son verilere ilişkin yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:”Düne kıyasla entübe hasta sayımızda 7 azalma, yoğun bakım sayımızda 8 artış var. Günlük test sayılarımız yakın. Yeni vaka sayımız dünden 81 az, yeni iyileşen hasta sayısıyla yakın. Vaka sayılarını azaltmada yeterince kararlı, tedbirlerde dikkatli değiliz.”

MANİSA 

Kula ilçesinde, kalp rahatsızlığı sebebiyle yaşamını yitiren kadının eşinde koronavirüs çıktı. 19 akraba, evlerinde karantinaya alındı.

Kula ilçesine bağlı Narıncalı Pıtrak Mahallesi’nde yaşayan isimi açıklanmayan kadın, dün sabah kalp hastalığı sebebiyle yaşamını yitirdi. Kadın, kılınan cenaze namazının sonrasında toprağa verilirken, isimi açıklanmayan eşi, rahatsızlanınca Salihli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Fahrettin Koca çok kızdı “dikkatli değiliz”

Koronavirüs şüphesiyle yapılan test pozitif çıktı. Bu gelişme üstüne, filyasyon ekipleri, cenazeye katılan ölenin birinci derece yakınları ile bu kişilerle temaslı hepsi akraba 19 kişiyi, 14 günlük süreyle evlerinde karantinaya aldı.


Filyasyon ekipleri gece yarısına kadar süren çalışmalarının daha sağlıklı yürütülebilmesi için Narıncalı Pıtrak Mahallesi’nde oturan vatandaşlardan, 24 saat boyunca evlerinden çıkmamalarını istedi. Filyasyon ekiplerinin çalışmalarını tamamlanmasının sonrasında İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplanarak, mahallede karantina uygulayıp uygulamamaya karar verecek.

Filyasyon ekiplerinin çalışmaları devam ederken, İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri de vatandaşların evlerinden çıkmaması için uyarılarda bulunuyor.

Narıncalı Pıtrak Mahallesi Muhtarı Eşref Yağcı, “Bugün cenaze namazını kıldıktan sonra, ölen yaşlı teyzemizin eşinin koronavirüs testinin pozitif çıktığı belirlendi.

Mahalle sakinlerimizin sağlığı için, Sağlık Müdürlüğü hemen filyasyon çalışmalarını başlattı. Sağlık personelimizin çalışmaları kesintisiz sürüyor. Vatandaşlarımızın sağlığı için lüzumlu önlemleri alıyor, bilgilendirici anonslar yapıyoruz.

Fahrettin Koca çok kızdı “dikkatli değiliz”

Jandarmamız ve sağlık personellerimiz, vatandaşlarımız için seferber oldu. Filyasyon çalışmalarının sağlıklı bir biçimde devam edebilmesi için mahallemizde ikamet eden vatandaşların 24 saat evden çıkmaması istendi. İnşallah mahallemiz ve vatandaşlarımız tez zamanda sağlığına kavuşur” şeklinde konuştu.

ŞANLIURFA 

Şanlıurfa’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında 60 evde karantina uygulaması başlatıldı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, kent merkezi ve ilçelerde yaşayan bazı vatandaşların Kovid-19 test neticeleri pozitif çıktı. Bunun üstüne İl Hıfzıssıhha Kurulunca salgınla mücadele kapsamında yeni kararlar alındı.

Bu kapsamda Ceylanpınar’da 3, Eyyübiye’de 13, Haliliye’de 14, Karaköprü’de 16, Suruç’ta 3, Viranşehir’de 9, Bozova ve Siverek ilçelerinde 1’er adreste karantina önlemi uygulanmasına karar verildi. Ayrıca, şehirde 40 evdeki karantina ise sona erdirildi.

AFYON

Afyonkarahisar merkeze bağlı Susuz beldesine giriş ve çıkışların, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında sınırlandırıldığı bildirildi

Fahrettin Koca çok kızdı “dikkatli değiliz”

Susuz Belediyesi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, İlçe Umumi Hıfzısıhha Meclisi, beldede Kovid-19 vaka sayılarının artması dolayısıyla ek önlemlerin alındığı söylendi.

Açıklamada, “Bu kapsamda beldeye, giriş ve çıkışlar belirli istisnalar dışında geçici olarak sınırlandırılmıştır. Beldede yaşayan vatandaşların mecburi olmadıkça evlerden çıkmaması, temel ihtiyaçlar için her aileden 1 kişinin dışarı çıkabileceği kararlaştırılmıştır.” ifadesi kullanıldı.

Öte yandan lokanta, restoran, pide fırını, gibi işletmelerin faaliyetlerinin geçici olarak durdurulduğu ekmek fırınları, market ve bakkalların açık olacağı bildirildi.

Berber ve kuaförlerin kapatıldığı söylenen açıklamada, park ve bahçelerde oturmanın, yürümenin belde sınırları içerisinde piknik yapmanın yasaklandığı ve pazar yeri kurulmayacağı kaydedildi.

Ayrıca, karantina önlemleri kapsamında Afyonkarahisar-Susuz arası ulaşımı sağlayan beş noktada belediye ekipleri tarafından kum dökülerek kapatıldığı öğrenildi.

Fahrettin Koca çok kızdı “dikkatli değiliz”

İZMİR 

İzmir’in Menderes ilçesine bağlı kırsal Küner Mahallesi’nde, koronavirüs vakalarındaki artış üstüne başlanan filyasyon çalışmalarında belirlenen pozitif vaka sayısı 70 oldu.

Menderes’in kırsal Küner Mahallesi’nde, son zamanda koronavirüs vakalarında artış görülmesi üstüne İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, 2 bin 600 nüfuslu mahallede filyasyon çalışması yapılmasına karar verdi. Muhtarlık binası önünde mahalleliye test yapılırken, binaya gelemeyecek vaziyette olan yaşlı ya da engelliler için de gezici test ekipleri görevlendirildi.

Koruyucu ekipmanını giyen 25 kişilik filyasyon ekibi, bütün mahallede PCR testleri yaptı. Çalışma neticesi 70 pozitif vaka belirlendi.

Öte yandan mahallenin giriş ve çıkışlarında jandarma ve polis ekiplerinin nöbetinin sürdüğü görüldü. Araçlardaki kişilerin ateşini ölçen ekipler, vücut sıcaklığı düşük çıkanların mahalleye girmesine izin verdi.

Küner Mahallesi sakinlerinin giriş ve çıkışlarına izin verilirken, mahalleden olmayanların girişine ise izin verilmedi. Öte yandan mahalledeki kahve ve berberlerin de hala kapalı olduğu söylendi.

Fahrettin Koca çok kızdı “dikkatli değiliz”

KÜTAHYA 

Kütahya’nın Emet ileçsinde Korona virüs (Covid-19) pozitif vakaları ve önlem maksatlı karantinaların sonrasında 2 hafta aradan sonra açılan ilçe pazarında olağanüstü tedbirler alındı.

“Her huzurevinde bir doktor görev yapacak” 

İlçe Emniyet müdürlüğü ekipleri pazar yerinde gön boyunca denetim gerçekleştirdi.Emet İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kurallara uymayarak pazar yerine maskesiz gelen 3 vatandaşa 5326 sayılı kabahatler yayasına göre 900’er lira dan toplam 2 bin 700 TL para cezası kesti.

İlçede vaka sayısının azalması sevinçle karşılanırken, yetkililer vatandaşların rehavete kapılmaması yönünde uyarıda bulundu.

KAYSERİ 

İncesu İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun İncesu ilçesinde yaptığı çalışmalarda korona virüs testi pozitif olarak belirlenen bir hastanın temas ettiği vatandaşların yaşadığı 16 ev karantinaya alındı.

Alınan karar gereğince Saraycık Mahallesinde 7, Kızılören Mahallesinde 7 ve Bahçelievler Mahallesinde 2 ev olmak üzere 16 ev 14 gün karantinaya alındı.

Fahrettin Koca çok kızdı “dikkatli değiliz”

BİTLİS 

Bitlis’in Ahlat ilçesinde yeni tip korona virüs (Covid-19) vakası belirlenen biri ilçe merkezi biri de Çukurtarla köyünde olmak üzere 2 bina karantina altına alındı.

Ahlat Kaymakamlığından yapılan açıklamada, “İlçe Hıfzıssıhha Kurulunca Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun alakalı maddeleri gereği ilçe merkezindeki Tahtısüleyman Mahallesi Koçaklı Sokak No: 40 adresindeki bina ile Çukurtarla köyü Küme Evleri Cami Blok No: 4 adresindeki binada pozitif vakaların görülmesi ve temaslı kişilerin bulunması nedeniyle 30.06.2020 tarihinden itibaren geçici süreyle karantinaya alınmıştır.

Binalarda ikamet eden vatandaşların giriş ve çıkışlarının yasaklanmasına, lüzumlu önlemlerin alakalı belediye ve kolluk güçlerince yerine getirilmesine, binada görev sürekliliği mecburi olan kolluk güçleri ile sağlık kuruluşlarında görev yapan personelin kısıtlama ve karantina kararlarından muaf sayılmalarına karar verilmiştir.

Karara uymayanlar ile ilgili alakalı yasa maddeleri kapsamında idari para cezası uygulanacaktır” dendi.

İSTANBUL 

İçişleri Bakanlığı tarafından “asker uğurlaması” yönünde önlem alınması ile alakalı 81 il valiliğine talimat gönderilmesine ve karşın İstanbul’da gene dehşete düşüren görüntüler kaydedildi. Mega şehrin çeşitli ilçelerinde asker uğurlamak için korona virüsü salgınına karşın bir araya gelen gruplar, hem maske takmayarak hem de sosyal mesafe kurallarını hiçe sayarak halay çekti. Konvoy halinde trafiğe çıkan magandalar, yolları trafiğe kapattıktan sonra patinaj çekerek terör estirdi.

Fahrettin Koca çok kızdı “dikkatli değiliz”

Türkiye’de korona virüsüyle mücadelede kapsamında alınan tedbirler sayesinde ortalama 3 ay sonra normalleşme adımları atılmaya başlanmıştı. 1 Haziran’dan itibaren uygulamaya koyulan normalleşme sonrası uyulması gereken kurallar ve tedbirlere karşın celp döneminin gelmesiyle beraber İstanbul’un Arnavutköy, Esenyurt, Esenler, Avcılar ve Üsküdar gibi çeşitli ilçelerinde toplanan gruplar, asker uğurlama isimi altına bir araya gelmeye başlamıştı. Bu sebeple İçişleri Bakanlığı tarafından “asker uğurlaması” yönünde önlem alınması ile alakalı 81 il valiliğine talimat verildi.

Ancak İstanbul’da istenmeyen görüntülerin artarak devam etmesinin sonrasında bu defa de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından, “COVID-19 önlemlerine uyulmadan yapılan asker uğurlamaları haberlerine giderek daha çok rastlıyoruz. Uğurlamaları böyle yapanlar, kendilerine iyilik, arkadaşlarına arkadaşlık yapmıyor. Arkadaşının vatani görevine pozitif tanı konmuş olarak başlamasını, hangi arkadaş ister?” açıklamasında bulunarak tepki gösterdi.

Tüm uyarı, açıklama ve tepkilere mega şehrin çeşitli ilçelerinde toplanan kalabalık gruplar, ilk olarak yüksek sesli müzikler eşliğinde onlarca uyarıya karşın hem maske takmayarak hem de sosyal mesafe kurallarını hiçe sayarak halay çekmeye başladı. Havai fişekleri onlarca binanın arasında fırlatan magandalar, meşalelerle ortalığı dumana boğdu.

Eğlencelerin sonrasında araçlarına binen grup konvoy halinde trafiğe çıktı. Bir müddet sonra yolu trafiğe kapatan gruptaki gençler, araçlarından inerek yol ortasında askere gidecek arkadaşlarını havaya fırlattı. Yollarda dörtlü sinyalleri yakarak şeritlere dağılan grup, trafiği yavaşlatarak hem kendi hem de vatandaşların canlarını tehlikeye attı. Magandalar patinaj çekerek ortalığı dumana boğup sanki mega şehrin sanki altını üzerine getirdi.

Kentte tozu dumana katan magandalar bütün bu yaptıklarını kaydedip bir de sosyal medyada paylaştı. İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler, yol kapatıp trafiği tehlikeye sokan, patinaj çeken ve çevreye rahatsızlık veren o magandaları yakalamak için çalışma başlattı.

Fahrettin Koca çok kızdı “dikkatli değiliz”

YALOVA 

YALOVA (İHA) – Dünyayı sarsan koronavirüs salgını ardından Türkiye’de birçok ilde maskesiz sokağa çıkma yasağı getirilmişti. Bu iller arasında Yalova da bulunuyor. Yalova’da yasağın başladığı ilk günden bu zamana kadar 136 kişiye toplamda 122 bin TL’lik ceza kesildi.

Ülke genelinde başta maske ve sosyal mesafe kuralları uygulanarak vakaların artması önlenmeye çalışılıyor. Bu sebeple birçok ilde maskesiz sokağa çıkma yasağı uygulaması bulunuyor. Yalova da maskesiz sokağa çıkmanın yasak olduğu iller arasında bulunuyor. Yalova İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, bilindiği üzere maske takmayı mecburi kılmış, cezasını ise 900 TL olarak belirlemişti.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemlerinden maske kullanımı zorunluluğuna ilişkin 81 il valiliğine 18 Haziran’da talimat gönderen Bakanlık, 22 Haziran Pazartesi gününe kadar bu kuralı ihlal edenlerin uyarılıp bilgilendirilmesini, o tarihten itibaren de 900 lira idari para cezası uygulanmasını istemişti. Bakanlık genelgesi doğrultusunda 22 Haziran’dan itibaren de 900 lira idari para cezası uygulanmaya başlanmıştı.

Covid-19 ile mücadele kapsamında şehrin birçok noktası ile en işlek caddeleri olan Cumhuriyet Caddesi, Fatih Caddesi, İstanbul Caddesi ve Cengiz Koçal Caddesi’nde polis ve bekçiler tarafından maske kontrolleri sürdürülüyor. Ekipler, vatandaşları maske ve sosyal mesafe ile alakalı sık sık uyarıyor. Koronavirüsle mücadele kapsamında açık havada maske takma mecburiyeti gereğince uyarılara karşın maske takmayanlara, polis ve jandarma ekipleri tarafından idari para cezası uygulanıyor. Ekiplerce, yasağın başladığı ilk günden bugüne Yalova’da 136 kişiye toplamda 122 bin 400 TL idari para cezası kesildi. Ekipler maske denetimlerini kent genelinde kesintisiz sürdürüyor.

Yalova Valiliği’nden yapılan açıklamada virüsten en büyük korunma taktiklerinin başında gelen maske kullanımına, sosyal mesafe kuralına uyulmasına ve temizlik ile alakalı lüzumlu hassasiyetin vatandaşlarca gösterilmesi gerekliliğine vurgu yapıldı.

Fahrettin Koca çok kızdı “dikkatli değiliz”

KARABÜK 

Karabük’te 75 pozitif vakanın tedavisi hastanede sürerken, 1 kişi daha korona virüsten yaşamını yitirdi. Salgın sürecinden itibaren şehirde ölüm sayısı 14’e yükseldi.

Edinilen bilgiye göre, Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 72’si serviste 3’ü yoğun bakımda olmak üzere toplam 75 pozitif vakanın tedavileri sürüyor.

Korona virüs testi pozitif çıktıktan sonra yoğun bakımda tedavi altına alınan 76 yaşındaki Lütfiye A. yapılan bütün müdahalelere karşın yaşamını yitirdi. Son 4 günde 3 kişinin virüs kaynaklı yaşamını yitirmesi ile şehirde virüsün ilk görüldüğü andan itibaren ölenlerin sayısı 14’e yükselmiş oldu

Öte yandan 24 kişinin de yurtlardaki 14 günlük izole sürecinin devam ettiği ve ortalama 120 kişinin hastaneden taburcu edildiği öğrenildi.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı