adplus-dvertising

Fahrettin Koca açıkladı! 50 milyon doz Sputnik aşısı alındı

Türkiye yarın 19.00 itibarıyla corona virüsüyle mücadelede yeni bir safhaya geçiyor. 17 Mayıs’a dek sürecek tam kapanma öncesi son Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı son buldu.
Takip et
Fahrettin Koca açıkladı! 50 milyon doz Sputnik aşısı alındı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs gündemine ilişkin açıklama yapıyor;

* Bütün dünyayla beraber salgın boyunca ağır bedeller ödedik. İş yapma usullerinden sevdiklerimize temas etme halimize kadar her alanda yeni bir düzene geçiş sancısı yaşadık. Sevdiklerimiz kaybettik. Sevdiklerimiz korumak için onları görmemeyi göze aldık. Bu yıpratıcı süreç beklenenden uzun sürdü. Vaka sayılarının ve kayıpların artması için bir defa daha kısıtlamaları sıkılaştırdık.

* Umarım ödediğimiz bu bedel bu salgından tamamen kurtulmamıza yarar sağlar. Kısıtlamaların işe yaraması da tamamen hayatımızdan çıkması da onlara ne kadar uyacağımızla alakalı.

50 milyon doz almak üzere anlaşma imzalandı

* Ülkemizde 2 aşı kullanıma girdi. 3. olarak se Sputnik aşısının acil kullanım onayı için son aşamaya gelindi ve aşı tedariki için bir anlaşma da yapıldı. Türkiye Sputnik aşısından 6 ay içinde 50 milyon doz almak üzere anlaşmayı imzaladı. İlk sevkiyat mayısta gerçekleşecektir. Teknoloji transferi de yapılacaktır.

Biontech aşısının uygulanma süresinin 6-8 hafta

* Haziran ayıyla beraber Biontech aşısının teslim alınan miktarı 30 milyon dozu geçmiş olacak. Bugünkü toplantıda Uğur Şahin hocamızın da görüşünü alarak Biontech aşısının iki doz arasında uygulanma süresinin 6-8 hafta olarak karar verilmiştir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.