adplus-dvertising

Fahiş gıda fiyatları ile mücadele ürün takip sistemi ile yapılacak!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vatandaşların daha ucuz gıda maddelerine ulaşması için “Birlikten Berekete” uygulaması ve dijital “Ürün Takip Sistemini” devreye almaya hazırlanıyor.
Takip et
Fahiş gıda fiyatları ile mücadele ürün takip sistemi ile yapılacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hükümet, kuralsız fiyat değişikliğine karşı tüketici farkındalığını artırmak, üreticiden tüketiciye bütün kesimlerin işbirliğiyle enflasyonu düşürmek için “Birlikten Berekete” temalı seferberlik başlatıyor. Seferberlikte, imalat ve satış noktaları gönüllük esası ile fiyat indirimlerine katkı verecek.

Ürün ve fiyat takibi imkânı sunan uygulamada yeni markalar, ürünler, kategorileri öne çıkaran duyuru alanları da yer alacak. Uygulama ile satış noktaları ürün kategorileri filtrelenerek kolay arama yapılabilecek.

Uygulama toplam alışveriş tutarını hesaplayacak, en ucuz ürünün en yakın nerede olduğunu da gösterecek. Sisteme yeni giren ürünler, iş yerleri ve ön plana çıkanlar için de arama linkleri olacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı mobil uygulamaların alt yapısını hazırlandı.

ÜRÜN TAKİP SİSTEMİ

Fiyat İstikrar Komitesi, tarım, gıda, enerji başta olmak üzere arz güvenliği konusunda bir dizi yeni politika yaratılması kararı alınırken, dijital “Ürün Takip Sistemi” çalışması da hayata geçiriliyor. Sabah gazetesine konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, stokçuluğu engellemek ve fiyatların seyrini izlemek maksadıyla Bakanlık koordinasyonunda yürütülen dijital ürün takip sistemi çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Bakan Nebati, “Türkiye’de enflasyonu tespit eden temel etkenler maliyet ve arz yönlü faktörler ile enflasyon beklentileridir. Bu çerçevede kurdaki istikrara çok önem veriyoruz ve önümüzdeki dönemde ortaya koyacağımız yeni enstrümanlarla finansal piyasalardaki istikrarı kalıcı hale getireceğiz” şeklinde konuştu.

Ürünlerin tarladan çıkışından satılıp kullanıldığı yere kadar takip edilmesi için yaşama geçirilecek “Ürün Takip Sistemi” ile ürünler sorgulanabilecek. Tarımsal imalatta girdi maliyetlerini düşürecek çalışmalar da Mayıs ayında tamamlanacak.

VERGİDE TAKSİT İMKÂNI VAR

Bakan Nebati, vergi borçlarında yeni bir yapılandırma çalışması konusundaki münakaşalara noktayı koydu. Salgın döneminde vergi, SGK borçları başta olmak üzere vatandaşı rahatlatmak maksadıyla mühim ödeme kolaylıkları sağlanarak borçların azaltıldığını anımsatan Bakan Nebati, bütçe dengelerini gözeterek yeni bir yapılandırma düzenlemesi düşünmediklerini belirtti.

Bakan Nebati, yeni bir yapılandırma beklentisiyle vergisini yatırmayanlara seslenerek, “Vatandaşlarımız bu tür söylentilere itibar etmemeli, yükümlülüklerini zamanında yerine getirmeye devam etmeli” şeklinde konuştu.

Bakan Nebati, vergisini ödemekte zorluk çeken mükelleflere yönelik taksitlendirme olanakları bulunduğunu vurgulayarak, “Borcunu ödemekte zorluk çeken vatandaşlarımız vergi dairelerine başvurarak alakalı mevzuat kapsamında sunulan kolaylıklardan her zaman faydalanılabilir” şeklinde konuştu.

ATILAN ADIMLARI SIRALADI

Bakan Nebati, enflasyonla mücadele kapsamında bugüne kadar alınan önlemleri sıraladı:

Gıda ürünleri, temel ihtiyaç maddeleri ve tarımsal sulama ile meskenlerde kullanılan elektrikte KDV indirimi yapıldı.

İç piyasada arz güvenliğini temin etmek maksadıyla bazı bakliyat ürünlerine, yemlik ürünlere, karkas et ve yağlık bitkilere ihracat kısıtlaması getirdik. Bitkisel yağlarda 30 Haziran’a kadar gümrük vergisi sıfırlandı.

Gıda arzında istikrarı sağlamak için önlemlerimizi imalat aşamasından başlatıyoruz. Bunun en tipik örneğini tarım ürünlerine yönelik rekolte ve fiyat gelişmelerini önceden tespit etmek üzere yaratılan Erken Uyarı Sistemi’nde görüyoruz.

Tarımsal imalatı desteklemek için çiftçilerimize modern basınçlı sulama sistemi yatırımlarına yönelik 7.5 milyon liraya kadar kredi olanağı sağladık.

Küçük ölçekli imalat yapan çiftçilerimizin kullandıkları sıfır faizli kredi üst limitlerini iki katına çıkardık. Öte Yandan, Hazine sübvansiyonlu düşük faizli tarım kredilerinin üst limitini yüzde 50 ila yüzde 233 oranında artırdık.

Bütün bunlarla beraber her ay düzenli olarak bir araya geldiğimiz Fiyat İstikrar Komitesinde tarım, gıda, enerji başta olmak üzere emtia ve su kaynaklarını kapsayacak biçimde arz güvenliği konusunda yeni politikaların yaratılmasını kararlaştırdık.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.