Fahiş fiyat ve stokçuluk için Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu!

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu'nun yetki ve görevleri Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre Kurul, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarına karşı piyasa dengesini ve tüketicileri korumaya yönelik incelemeleri yaparak gerekli tedbirleri alacak ve bunların uygulanmasını sağlayacak.

Olağanüstü hal, afet ve ekonomik dalgalanma dönemleri ile öbür acil vaziyetlerde faaliyet gösterecek Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun görev ve yetkileri tespit edildi.


Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmelik, kurulun görev ve yetkilerinin yanı sıra üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarının denetlenmesine ve idari para cezalarının uygulanmasına ilişkin esasları da düzenliyor.

Buna göre, kurul, Ticaret, Adalet, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından görevlendirilen alakalı birim müdürleri, sektör kuruluşları temsilcileri de dahil olmak üzere 13 üyeden oluşacak. Kurul, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarına karşı piyasa dengesini ve tüketicileri korumaya yönelik araştırmaları yaparak lüzumlu önlemleri alacak ve bunların uygulanmasını sağlayacak. Bu denetim ve araştırmalara ilişkin üretici, tedarikçi ve perakende işletmenin savunmasını alacak.

PARA CEZASI VERECEK

Kurul öte yandan, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamaları hakkında ilke ve kuralları tespit edecek. Perakende ticaretin düzenlenmesi ile ilgili yasada söylenen yükümlülüklere aykırı hareket ettiği belirlenen üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler ile ilgili idari para cezası kararı alacak ve uygulanmasını sağlayacak.

Kurula şikayet dilekçeyle, şikâyet sistemi üstünden yahut öbür elektronik müracaat taktikleri kullanılarak Ticaret Bakanlığına ya da Ticaret İl Müdürlüğüne yapılabilecek.


Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı