adplus-dvertising

Fahiş fiyat uygulayan işletmelere enflasyon timleri KDV denetlemesi yapıyor!

Fahiş fiyat ve stokçulukla mücadele için Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı 2 bin 800 kişilik enflasyon timi saha denetimlerine başladı. KDV indirimlerinin etiketlere yansıyıp yansımadığını kontrol eden ekipler, 30’a yakın sektörde saha denetimi yaptı. Denetim ekipleri, hallerde de sabaha karşı denetim gerçekleştirdi. İhbarları da değerlendiren enflasyon timine, Ticaret Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MASAK ekipleri de katılıyor.
Takip et
Fahiş fiyat uygulayan işletmelere enflasyon timleri KDV denetlemesi yapıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Piyasada Fahiş Fiyat ve stokçulukla mücadele, KDV indirimlerinin etiketlere yansıyıp yansımadığını kontrol etmek maksadıyla yaratılan Enflasyon timleri 2 bin 800 kişilik kadrodan oluşuyor. Denetimler gün içi, hafta sonu ya da gece olabiliyor. Denetim ekiplerinin hallerde sabaha karşı denetim yaptığı söyleniyor.

Fahiş fiyat uygulayan işletmelere enflasyon timleri KDV denetlemesi yapıyor!

Hazine Ve Maliye Bakanlığı’nda kurulan enflasyon timi 2 vergi müfettişi, 2 gelir uzmanından oluşuyor. Ekip içinde 1.400 vergi müfettişi, 1.400 de gelir uzmanı bulunuyor. 81 ildeki ekipler denetimin vaziyetine göre ara sıra bin kişi olurken ara sıra de 3 bine çıkıyor. Denetim yapılan yerin vaziyetine göre ne kadar mükellefe gidilebilirse gidiliyor. İhbarlar da değerlendiriliyor. Ticaret Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MASAK ekiplerinin katıldığı denetimler de yapılabiliyor.

Fahiş fiyat uygulayan işletmelere enflasyon timleri KDV denetlemesi yapıyor!

Hürriyet’te yer verilen habere göre, Enflasyon timi, KDV indirimleri ile beraber toptan satış, imalat ve perakende satış aşamalarında şirketlerin kendi aralarında zam yapılıp yapılmadığını denetlemeye başladı. Denetim sırasında öncelikle merkez ve şube adreslerinde yürütülen asıl faaliyetlerin neler olduğuna bakılıyor. Faaliyet konularına ilişkin olarak satış yaptıkları ürünlerin fiili envanter sayımı yani stok sayımı yapılıyor. Özellikle gıda sektöründe geçmiş dönemler itibariyla (aylık yahut üçer aylık) satışı yapılan ürünlerin alış ve satış fiyatlarının tespiti gerçekleştiriliyor. Gıda sektöründeki şirketlerden depolama yapmayanlara; satışını yaptıkları ürünleri direk üreticiden alıp müşteriye teslim edip etmedikleri soruluyor. KDV’si düşürülen ürünlere yönelik olarak gerçekleştirilen satış fatura ya da fişlerinde bu düzenlemeye uyulup uyulmadığı kontrol ediliyor. Öte Yandan bu ürünlerin KDV oranındaki değişiklik öncesi ve sonrası satış fiyatlarının tespiti yapılıyor. Deprem, su basması, yangın gibi afetler sebebiyle zayi olan yahut hırsızlık sebebiyle çalınan bir malının bulunup bulunmadığı soruluyor. Gidilen yerlerde çalışan sayısı ve sigortalı olup olmadıkları kontrol ediliyor. İşyerinin kira olup olmadığı ve kiralık ise ne kadar kira ödendiği de soruluyor.

ORTALAMA 30 SEKTÖR Fahiş fiyat uygulayan işletmelere enflasyon timleri KDV denetlemesi yapıyor!

Hazine ve Maliye Bakanlığı sektörlere yönelik öncelikle risk analizlerini yaptı, analizlere göre de denetim planlarını çıkardı.

Fahiş fiyat uygulayan işletmelere enflasyon timleri KDV denetlemesi yapıyor!

Denetim planları doğrultusunda faaliyet alanları ile ciro büyüklükleri dikkate alınarak risk analiz sistemleri neticelerine göre tespit edilen gıda, otomotiv, yağ, gübre, şeker, inşaat malzemeleri, alkollü içecek, tütün ürünleri, sıvı yakıt, demir-çelik, tahıl, kahve ve canlı kümes hayvanları toptan ticareti gibi 30’a yakın sektörde denetim yapıldı. Gıda başlığı altında et toptancıları, dondurulmuş gıda, yumurta, kuru bakliyat, süt ürünleri un ve unlu mamuller, yaş sebze ve meyve gibi alanlara bakılıyor.

İNTERNETTEN ŞİKÂYET YAPILABİLİYOR Fahiş fiyat uygulayan işletmelere enflasyon timleri KDV denetlemesi yapıyor!

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın internet adresinden “Enflasyonla Mücadele Timi Şikâyet Formu” doldurulabiliyor.

Fahiş fiyat uygulayan işletmelere enflasyon timleri KDV denetlemesi yapıyor!

www.hmb.gov.tr adresinden ana sayfadan Enflasyonla Mücadele Timi tıklandıktan sonra forma ulaşılabiliyor. Ad, soyad ve telefon mecburi olarak doldurulduktan sonra “öneri/şikâyet” bölümüne de şikâyet eklenebiliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.