Facebook’un Libras’ı, Bitcoin’i Vurdu!

Facebook’un yakın zamanda piyasaya sürmeye hazırlandığı para biriminin oluşturduğu etki, Bitcoin yatırımcısını üzdü.

Son dönemlerde piyasalar hiç olmadığı kadar hareketli. Gözler Fed’in yapacağı açıklamaya çevrilmişken, sosyal medya platformu Facebook’un yakın zamanda piyasaya sürmeye hazırlandığı para birimi piyasadaki bu hareketliliği daha da artırdı. Hızlı artışı ile dikkat çeken Bitcoin de bu çalkantılı süreçten olumsuz etkilenerek yatırımcısını üzdü.

Ülkeler arasında yaşanan krizler ve beraberinde gelen restleşmeler piyasalardaki hareketliliği de beraberinde getiriyor. Aldığı kararlar ve tahminleriyle ekonomi çevreleri tarafından eleştiri oklarını üzerine çeken Fed, son olarak yakın zamanda Facebook tarafından çıkarılması beklenen para birimiyle ilgili sancılı bir sürecin baş göstereceğini vurgulamıştı. Bu çıkış sonrası piyasalarda belirleyici bir rolü olan Bitcoin’i de vurdu. Yayılan söylentiler nedeniyle uzun bir süre sonra 12 doların altına düşen Bitcoin, yatırımcısı üzdü.

ENDİŞENİN SEBEBİ NE?

Fed Başkanı, Facebook tarafından piyasaya sürülecek para biriminin geniş kitleler tarafından kullanılmaya başlamasının piyasada güvensiz bir ortamı da beraberinde getireceğini, bunun da beraberinde dünya genelinde irili ufaklı birçok ülke ekonomisini olumsuz etkileyeceğini savunuyor. ‘Libra’ adını alacak Facebook’un para birimi için ekonomi çevrelerinde “Doları tahtından eder” yorumları yapılmaya başlandı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı