Facebook’tan Kullanıcılarına Milyarlarca Dolar Tazminat!

Facebook kendisine açılan davalarla ve güvenlik açığı ile gündemden düşmüyor. En son, kullanıcıların açtığı yüz tanıma verilerinin gizliliği hakkındaki davaya karşı, şirket temyiz davası açmıştı. Açılan temyiz davasını kaybeden şirket bu kararın ardından kullanıcılarına milyonlarca lira tazminat ödeyebilir.

2015 yılında Facebook için Gizlilik Yasasını ihlal ettiği gerekçe gösterilerek dava açılmıştı. Yasanın içerdiği maddelerde yüz taramalarının olduğu verilerin toplanmasında kamunun göz önünde bulundurulması maddesi Facebook tarafından ihlal edilince konu yargıya taşındı.


Kişilerden izin almadan kullanılan bu sistem kişilerin özel hayatının şirketin çıkarları doğrultusunda müdahale ettiği gerekçesi ile şirketi suçlu buldu. Facebook’un bu  ihlali yüz tanıma teknolojisini arkadaşlarını etiketle özelliği ile devreye soktuğu açıklanmıştı.

KULLANICILARINA TAZMİNAT ÖDEYEBİLİR

Mahkeme kararının ardından, Facebook şirketinin kullanıcılarının gizlilik ve özel hayatlarını kendi çıkarlarına göre kullandığı gerekçesi ile tazminat ödenmesinin kararlaştırdığını açıkladı. Alınan karara göre şirketin 1 veya 5 bin dolar tazminat ödemesi hükmedildiği söyleniyor. Henüz süren davanın sonuçlanmasının ardından Facebook’un milyonlarca kullanıcısına milyarca dolar ödemesi ihtimaller arasında.


'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı