Facebook’tan ırkçılığa darbe hareketi! Kalıcı olarak kapatıldı

Facebook’tan yapılan yazılı açıklamada ırkçılık, nefret ve şiddete karşı darbe vurulduğu kaydedildi. Facebook’un hiçbir ideoloji ayrımı yapmaksızın aşırıcılığa kaçan herkesin hesabını kalıcı olarak kapatacağı haberi bütün dünyada gündem oldu.


Facebook’tan ırkçılığa darbe hareketi! Kalıcı olarak kapatıldı

Dünyanın en büyük sosyal medya girişimi olan Facebook, dün flaş bir olaya imza attı. Facebook yetkililerinin açıklamasına göre ‘aşırılık’ ilkesine uymayan kullanıcı hesapları, gruplar ve Facebook sayfaları kalıcı olarak kapatıldı. Kalıcı olarak kapatılan hesapların sahipleri farklı sosyal girişimlerden tepki gösterdi fakat Facebook’tan gelen haberlere göre hesaplar hiçbir şekilde tekrar aktif edilmeyecek.

IRKÇILIK VE NEFRET ORTADAN KALKTI

Facebook’tan yapılan yazılı açıklamada ırkçılık, nefret ve herhangi bir dine karşı yapılan saldırılara karşı karşılıksız kalmadı. Yönetim, İslam dinine karşı nefret duyan kişi veya kişilerin hesaplarını kalıcı olarak kapattığı gibi aynı zamanda her türlü ırkçılığa karşı olduğunu bütün dünyaya göstermek içinde ırkçılık yapan bütün hesapları kapattı. Facebook’un bu hareketi sivil toplum kuruluşları, insan hakları savunucuları ve birçok aktivist tarafından tam not aldı.

FACEBOOK İDEOLOJİ AYRIMI YAPMIYOR

Yazılı olarak yapılan açıklamada, Facebook’un hiçbir ideoloji ayırmaksızın şiddete ve nefrete karşı eylem izin vermeyeceğini açıkladı. Kapatılan hesaplar arasında komplo teorileri ile sosyal medyada ün kazanan Alex Jones’ta var. Bunların haricinde kalıcı olarak kapatılan hesaplar arasında ABD’de yaşayan aşırı sağcı Milo Yiannopoulos ve Laura Loomer isimleri de yer alıyor. Bazı zamanlar farklı televizyon kanallarında da görülen “İslam Milleti” adlı siyahi hareketin lideri olan Louis Farrakhan’a ait hesaplarda kalıcı olarak kapatıldı.

Yazar: Samet Yeniyar

Samet Yeniyar
Diyarbakır'da yerel bir gazetede meslek hayatına atılan Samet Yeniyar, 1984 doğumludur. Yeniyar, Yeditepe Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra iş hayatında hızlı bir yükseliş göstererek kısa süre içerisinde ulusal haber sitelerinde görev almayı başarmıştır. Yeniyar, özelikle ekonomi alanında ciddi çalışmalar yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

PKK güneşi göremeden darbeyi yedi

PKK güneşi göremeden darbeyi yedi

Yazın gelmesiyle hareketlenen terör örgütlerine silahlı kuvvetlerimizce Şırnak Bestler-Dereler bölgesinde büyük zahiyat verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.