Facebook’tan İran devlet kanalına sansür!

Facebook'tan İran'ı kızdıracak bir kapatma hamlesi geldi. İran devlet kanalı Press TV’nin sayfasını tamamen yayından kaldıran Facebook bu eylemle İran'a resmen sansür uygulamış oldu.
Takip et
Facebook’tan İran devlet kanalına sansür!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sputnik’te yer verilen habere göre Facebook, İran’ın İngilizce yayın yapan devlet kanalı Press TV’nin Facebook sayfasını kalıcı olarak kapattı. Facebook’un sayfa kapatılmadan önce herhangi bir uyarı yapmadığını ve sadece “bu kararın halihazırda gözden geçirildiğini ve geri alınamayacağını” bildirdiğini açıklayan Press TV, söz konusu hamlenin ifade özgürlüğüne saldırı ve sansür manasına geldiğinin altını çizdi.

Press TV’nin Facebook sayfasına erişmek isteyen kullanıcılar, şu uyarıyla karşılaşıyor:

“Bu Sayfaya Ulaşılamıyor. Bağlantı bozuk olabilir yahut sayfa kaldırılmış olabilir. Açmaya çalıştığın bağlantının doğru olup olmadığını kontrol et.”

Ön uyarı yok

Press TV için bu ilk değil. Kanal, bu sene ocak ayında da Facebook’un saldırısına uğramış ve sayfası geçici olarak silinmişti. Söz konusu olayda da herhangi bir ön uyarıda bulunulmazken, Facebook, askıya alınma nedenini “güvenlik gerekçeleriyle” açıklamıştı. Sosyal medya şirketi, bu yasağın “nihai” olduğunu açıklasa da Press TV’nin itirazda bulunmasının sonrasında birkaç saat içinde geri adım atmıştı.

Kanalın iki hesabı daha kapalı

Press TV’nin YouTube ve Gmail hesapları da daha önce defalarca kapatılmıştı. En son yasak Eylül 2020’de gelirken, kanalın hesapları hala kapalı.

Kanal, Facebook ve öbür sosyal medya devlerini “bariz çifte standartla” suçladı. “Topluluk standartları ihlallerini” bahane ederek “İslam karşıtlarına ve İran düşmanlarına” yardım ettiklerini iddia etti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.