Facebook ve Twitter’dan Çin’e Sert Müdahale! Binlerce Hesap Ban Yedi

Twitter ve Facebook, Hong Kong protestolarını provoke etmeye çalışan ve Çin kaynaklı oldukları belirlenen binlerce hesabı banladı.

Twitter ve Facebook, Çin hükümeti tarafından yönetildiği belirlenen sahte hesap ağını çökertti. Her iki şirket de Pazartesi günü yaptıkları açıklamada, Hong Kong’da gerçekleşen protestoların provoke edilmesi amaçlı yalan haberler paylaşan ve çirkin iddialar ortaya atan binlerce hesabı banladıklarını duyurdular.

SADECE TWİTTER’DA 1000’e YAKIN HESAP TESPİT EDİLDİ

Twitter’a göre Çin Halk Cumhuriyeti, açtığı 936 hesap ile provokasyon gerçekleştiriyordu. Kasten ve özel olarak paylaşılan yalan haberleri tespit eden Twitter açıklamasında, “Tüm hesaplar, platform içi manipülasyon politikalarımızı ihlal ettikleri için askıya alındı” ifadeleri kullanıldı.

FACEBOOK’TA BİNLERCE ÜYELİ SAYFALAR KAPATILDI

Facebook’un siber güvenlik politikaları başkanı Nathaniel Gleicher’e göre Çin hükümeti tarafından organize edildiği belirlenen 7 sayfa, 3 grup ve 5 hesap kapatıldı. Kapatılan sayfalardan sadece birisinde 15 bin üye ve kapatılan gruplardan birisinde ise 3 bin üye bulunuyordu.

Her ne kadar Twitter ve Facebook Çin’de kullanım kapalı olsa da, kullanıcılar VPN ile giriş yapabiliyor. Öte yandan Hong Kong’da bu sitelere giriş serbest ve protestocuları kötü göstermek için yeterli oluyor.

PROTESTOLAR BİR YASA TASARISI NEDENİYLE BAŞLADI

Protestolar, Hong Kong’da yakalanan suçluların eğer Çin hükümeti isterse, Çin’e iadesini yasalaştıran tasarının gündeme gelmesiyle başlamıştı. Çin hükümeti, protestoların başladığı günden bu yana eylemleri, “Anarşist bir gösteri” olarak tanıtmaya çalışıyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı