Facebook, Myanmar’da yaşanan katliama destek verdi!

Global Witness adlı insan hakları grubu, Facebook’un Myanmar’daki katliamlarda şiddet sayfalarını önererek etnik temizliği desteklediği, Etiyopya’da da sahte içerikleri ön plana çıkartarak gerginliği artırdığı sonucuna ulaştı.
Takip et
Facebook, Myanmar’da yaşanan katliama destek verdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Eski çalışanı Frances Haugen’ın ifadeleri sonrası Facebook’un kirli çamaşırları bir bir dökülmeye başladı.

İngiliz gazetesi The Guardian’ın haberine göre Global Witness adlı insan hakları grubu, 53 milyonluk nüfustan yarısının ana haber kaynağı olarak Facebook kullandığı Myanmar’da, platformun etnik nefreti ve bölücülüğü nasıl beslediğini gün yüzüne çıkardı.

Haugen’ın ifşaladığı yazışmalarda, Facebook’un nefret söylemlerinin geçtiği gönderilerin yüzde 5’inden azına, şiddete teşvik olarak kabul edilen içeriklerin ise yüzde 1’inden azına yaptırım uyguladığı ortaya çıkmıştı.

“MYANMAR’DA NEFRETİ BESLEDİ”

Global Witness’dan araştırmacılar; önce Facebook’un koşullarını ihlal etmediği görülen bir Myanmar askeri hayran sayfasını beğendi.

Bir süre sonra platformun algoritması, askeri şiddet içerikli sayfaları önermeye başladı.

Incelemeyi yürüten firma, “Facebook’ta askeri şiddet içeriklerini aramamıza gerek kalmadı. Zaten platformun algoritması bizi buna yönlendirdi. Facebook’un önerdiği 5 sayfadan 3’ü şiddeti teşvik eden ve kendi kurallarını ihlal eden sayfalar” açıklamasında bulundu.

Facebook, Myanmar’da yaşanan katliama destek verdi!

FACEBOOK SUÇUNU KABUL ETTİ

Incelemede; Facebook’un Arakan’daki katliamda rol sahibi olduğunun belirlendiği de hatırlatıldı.

Elde edilen bulgulara göre Facebook, 2018’de “Müslümanların camilere silah stokladığı”na dair bir dizi yalan bilgiyi kaldırmak yerine ön plana çıkararak kullanıcılarına servis etti.

Bu içerikler kısa zamanda yayıldı ve halihazırda oldukça gergin olan bölgede toplumsal şiddeti körükledi. İddialar üstüne Facebook olayla alakalı bağımsız bir soruşturma yürüttü ve sitenin çevrimdışı şiddeti körüklediğini kabul etti.

Arakan’daki soykırımda yalnızca 2018 senesinde 24 bin Müslüman katledildi. Yüz binlercesi ise yaşadığı ülkelerini terk etmek mecburiyetinde kaldı.

ETİYOPYA’DA DA ÇATIŞMALARIN FİTİLİNİ ATEŞLEDİ

Incelemeye göre Facebook; Etiyopya’da da benzer çatışmaların fitilini ateşledi.

Verilere göre platform, Etiyopya’nın Oromia bölgesinde dezenformasyonu önlemeyerek, sahte içerikleri kaldırmak yerine etkileşim aldığı için ön plana çıkardı.

Bir süre sonra bölgede tansiyon yükseldi ve çıkan olaylarda 81 kişi yaşamını yitirdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.