Facebook Macaristan’da birçok kullanıcısını banladı

Sosyal medya Facebook’un Macaristan’da uyguladığı gizemli çalışmayla çalkalanıyor. Facebook, Macaristan’da çok sayıda kullanıcısının hesabını kapattı.

Hesabı kapatılan kullanıcılardan birisi olan David Butykai, yaptığı açıklamada Facebook ve Instagram hesaplarının kapatıldığını ve ülkedeki 40 arkadaşının da başına aynı sorunun geldiğini söyledi. Bazı Macar medya kuruluşları, sorundan etkilenen birçok kullanıcının kendileriyle iletişime geçtiğini duyurdu. Sorundan etkilenen kullanıcıların çoğu tüm dünyada yaygın olarak kullanılan Twitter’dan sorunlarını duyurmaya çalıştı. Bir kullanıcı attığı tweette, “Resimlerim, belgelerim, yönettiğim sayfalar elimden alındı. Çok sayıda verimi güvenle Facebook’a depolamıştım” dedi. Bir başka kullanıcı ise, “Sorunun neden kaynaklandığını hala anlayamadım. Asla kurallara aykırı bir kullanım uygulamadım” ifadesini kullandı.

SORUN GİDEREK BÜYÜYOR

Macar kullanıcılar sorunu kendileri çözmeye çalışıyor. Fakat hesaplarını kurtarma çalışmaları sonuçsuz kalıyor. Bunun sebebi Facebook’un web sitesinde Facebook yönetimi tarafından kapatılmış sayfaların tekrar açılması için yapılması gerekenlerin tavsiye edilmemesi. Bir başka Macar kullanıcı olan Peter Orban, Macar bir medya kuruluşuna yaptığı açıklamada, “Hesabıma girebilmek için gereken adımları atmaya çalıştım. Onlara hemen kimlik bilgilerimi gönderdim. 2 gün geçtiği halde hiçbir yanıt alamadım. Facebook hesabıma birçok fotoğrafımı yüklemiştim ve yedeklerini bilgisayarıma kaydetmemiştim. Hesabımın geri açılmasını istiyorum” şeklinde konuştu.

Türkiye’de de benzeri bir durum söz konusu olabilir. İnsanlar Facebook hesaplarını, fotoğraflarını yedekleyecekleri bir mecra olarak görüyor. Çünkü Facebook, Instagram gibi bir mantık çerçevesinde çalışmıyor. Facebook’a atılan fotoğraflarda beğenilme ihtiyacı aranmıyor ve kullanıcılar diledikleri gibi fotoğraf yükleyebiliyor. Eğer bir gün Türkiye’de de böyle bir durum yaşanırsa kullanıcılar nasıl tepkiler verirler bilemiyoruz.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı