adplus-dvertising

Fabrika gibi okul, 25 çeşit ürünle 3.3 milyon lira ciro elde ettiler

Zonguldak’ta 26 bin liralık eğitim desteği ile dezenfektan, çamaşır suyu ve kolonya imalatına başlayan Eren Enerji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, salgın sürecinde ihtiyaçları karşıladı. Ürün yelpazesini 25 çeşide çıkartan okul, 3.3 milyon lira ciroya ulaştı. Okul bu defa de defne yaprağı işleme tesisi kurarak yeni bir imalat alanı ortaya koydu.
Takip et
Fabrika gibi okul, 25 çeşit ürünle 3.3 milyon lira ciro elde ettiler
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesindeki Eren Enerji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi salgın süreci öncesinde 26 bin liralık eğitim desteği ile başladığı üretimle hem öğrencilerini eğitti hem de Batı Karadeniz Bölgesi’nin dezenfektan, çamaşır suyu ve kolonya ihtiyacını karşıladı. Okul, salgın sürecinde hem kurumları ürünleriyle dezenfekte etti hem 3.3 milyon lira ciro elde etti.

Eren Enerji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojileri Alanı, 2019 senesinde kalkınma ajansından 26 bin liralık eğitim desteği ile okulun temizlik malzemeleri ihtiyacının karşılanması için projeye başladı. Er-Kim markasını yaratan okul, günlük bir tonluk imalat hedefiyle çalışmalara başladı. Bölümü tercih eden öğrencilerle hem eğitime hem de uygulamalı olarak imalata geçen okul, ürün çeşitliliğini de geliştirdi. 2020 senesinin Mart ayında başlayan okul, salgın sürecinde de Zonguldak’taki kamu kurumlarının dezenfektan ve yüzey temizleyici ihtiyacını karşıladı.

Fabrika gibi okul, 25 çeşit ürünle 3.3 milyon lira ciro elde ettiler

Günlük bir ton defne işleyecekler

Okulun Kimya Öğretmeni ve Teknik Müdür Yardımcısı Ertuğrul Önal, 25 çeşide çıkarttıkları ürün yelpazesiyle 3.3 milyon lira ciroya ulaştıklarını ifade etti. 60 öğrenci ve 4 alan öğretmeniyle defne yağı alma tesisi kurduklarını aktaran Önal, şu şekilde şeklinde konuştu:

“Mesleki eğitim Avrupa ve Türkiye’de vasıflı eleman yetiştirmede en büyük rolü oynamaktadır. Meslek liselerinin genel amaçları işyerlerinin çeşitli alanlarda ihtiyaç duyduğu ara elemanları yetiştirmektir. 2019 senesinden beri geliştirilen projeler ve yapılan yatırımlarla imalat çeşitliliğini artırdık. Artan imalat kapasitesi ile var olan ürün kapasitemizi yükselterek hızla sürdürülebilirliği ve istihdamı doğrudan etkileyen atölye altyapısını güçlendirdik. Batı Karadeniz’in elle gösterilen meslek lisesi haline geldik. Bu günkü koşullarda son iki sene içerisinde 25 çeşit ürün yelpazesiyle 3.3 milyon lira ciroya ulaştık. Bununla beraber bundan sonraki hedefimiz yeni projemiz özellikle defne yaprağı işleme tesisiyle yağ alma, kurutma, posa yapraklarından askeri alanda ve pelet yapımında kullanacağız. Sıfır atık sloganıyla orman köylüsünden aldığımız ürünün bir dal yaprağını bile ülke ekonomisine kazandıracağız. Bunun neticesinde da ülke ekonomisine bölge ekonomisine okulun ve öğrencilerin ekonomisine katma değer sağlayacağız. 60 öğrencimiz var. Alanımızda 4 öğretmenimiz var. Defne yağını alma tesisimiz kuruldu. Ortalama olarak günlük olarak bir ton işlemeyi düşünüyoruz. Ona göre de yağını aldıktan sonra posasını atmıyoruz. Posasını değerlendireceğiz. Askeri alanda, pelet yapımında da kullanmayı düşünüyoruz.”

Fabrika gibi okul, 25 çeşit ürünle 3.3 milyon lira ciro elde ettiler

Okul Müdürü Kamil Zoroğlu da “Kimya Bölümü’nün açılmasıyla temizlik malzemesi üretmeye başladık. Bölgemizde defne çok yaygın. Bölgemizde buna karşı da alaka oluşmuştu zaten. Biz de ne yapabiliriz diyerek düşünüyorduk. Bakan beyin buraya geleceği zaman daire başkanlarımızın da gelmesiyle defne ile alakalı projeyi anlattık. Şu anda da almış olduğumuz cihazla birlikte günde bir ton defneden 6-7 kilogram civarında yağ çıkartacağız. Yalnızca yağı değil geriye kalan posasından da imalat yapılacak. Atölye şefleri ve öğrencilerle birlikte her iki alanda da daha fazla işler yapmaya devam edeceğiz” dedi.
Öğrenciler hem dezenfektan ve kolonya hem de defne yağı imalat tesisiyle alakalı üretimlerini sürdürüyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.