F-35’in üretim hatasından dolayı düştüğü açıklandı!

Güney Karolina’da kısa sürede irtifa kaybeden ve düşüp kullanılamaz hale gelen F-35’in neden düştüğü açıklandı. ABD’li yetkililer büyük bütçe harcanarak yapılan uçağın yakıt hortumunun kopmasından dolayı düştüğü açıkladı. 117 adet F-35 yakıt hortumu değişimi için uçuşlarını iptal etti.


F-35’in üretim hatasından dolayı düştüğü açıklandı!

Türkiye’nin de yapımında çok ciddi emek sarf ettiği F-35 savaş uçaklarına maddi olarak ciddi bir yatırım yapıldı. Suriye’de de düşen F-35 savaş uçağı bu sefer Güney Karolina’da düştü. Ekipler uçağın düştüğü yerde uçakta yaptığı inceleme sonucunda, F-35’in üretim hatasından dolayı düştüklerini söylediler. 2018 yılının Eylül ayında ABD Deniz Piyadesi Birliği’ne ait F-35B savaş uçağı sayesinde üretilen yüzlerce F-35’in geleceği değişti.

YAKIT HORTUMU HATALI BULUNDU

Uzmanların yaptığı açıklamada bahsi geçen üretim hatasının United Technologies tarafından üretilen yakıt hortumu olduğu açıklandı. ABD merkezli üretici olan United Technologies ile anlaşma tamamen iptal oldu ve F-35’lerin yakıt hortumu için başka hortum kullanılacak. Diğer F-35 savaş uçaklarının uçuşuna ise son verildi ve hortumlar yenilenene kadar uçuşları yapılmayacak. Güney Karolina’da yakıt hortumunun kopması dolayısıyla düşen F-35 savaş uçağında pilot koltuk fırlatarak hayatını kaybetmişti.

117 ADET F-35 UÇAK TAMİR İÇİN BEKLİYOR

ABD’de üretilen ve Türkiye’nin de topraklarına sokmak için beklediği F-35 savaş uçaklarından şu ana kadar toplamda 117 adet üretildi. Üretilen uçaklarda kullanılan yakıt hortumu sebebiyle düşen uçakların tamiri için çalışmalar başladı. Tamir programı başlayana kadar eğitim uçuşlarının da yapılmayacağı bekleniyor ama ABD tarafından konu ile ilgili olarak henüz bir bildiri yayınlanmadı. Radarda görünmeme özelliği olan uçak birçok testte başarısız olduğu için bu sorunlarında üstesinden gelineceği tahmin ediliyor.

Yazar: Taner Kocaman

Taner Kocaman
Taner Kocaman, Ankara'nın Mamak ilçesinde 1990 yılında dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi'nde aldığı eğitimin ardından çeşitli gazete ve basın organlarında görev yapan Kocaman, özellikle eğitim alanında kendini geliştirmiştir. Kocaman eğitim kategorisinin yanı sıra dünya, gündem, spor gibi birçok konuda da başarılı haberler yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

İBB yerli nohut üretimini Silivri ve Çatalca’da başşlattı

İBB yerli nohut üretimini Silivri ve Çatalca’da başşlattı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 2017 yılında hayata geçirilen “Milli Tarım Yerli Tohum Deneme Ekimleri” projesinde yeni bir döneme girildi. Belediyeden yapılan açıklamada 28 dekarlık alana yerli nohut tohumu ekildiği söylendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.