adplus-dvertising

EYT’de detaylar belli oldu! EYT başvurusu için SGK borçlanması nasıl yapılır?

EYT ile ilgili merak edilenler açıklandı. 4A SGK, 4B Bağ-Kur ve 4C Emekli Sandığı çalışanları için EYT başvuru süreci başlayacak. EYT borçlanması yaparak emekli olmak isteyenler için SGK süreci adım adım paylaştı. E-Devlet üzerinden kolayca yapılacak. SGK süreci adım adım paylaştı. İşte milyonların beklediği detaylar…
Takip et
EYT’de detaylar belli oldu! EYT başvurusu için SGK borçlanması nasıl yapılır?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milyonların aradığı sorunun cevabı nihayet yanıtlandı. Cumhurbaşkanı Reecep Tayyip Erdoğan EYT düzenlemesinin detaylarını paylaştı. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi kapsamında yaş şartı olmayacağını belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde verdikleri sözü tuttuklarını ifade etti.

EYT’de detaylar belli oldu! EYT başvurusu için SGK borçlanması nasıl yapılır?

ÖNCEKİ AÇIKLAMALARA GÖNDERME

Akbaşoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, daha önce asgari ücret, 3600 ek gösterge, memur ve emekli maaşları, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi ve EYT konusunda gerekli adımları atacaklarını dile getirdiklerini hatırlattı.

Bu 5 adımın sonuncusunun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı EYT düzenlemesi olduğuna dikkati çeken Akbaşoğlu, “Vatandaşlarımıza verdiğimiz sözlerin tek tek yerine getirildiğine şahit olduğumuz bir süreçten geçiyoruz. AK Parti söylediğini yapan, yaptığını söyleyen bir parti. İlkeli siyaset yürüten bir parti. Müjde, EYT’de yaş şartı yok. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde verdiğimiz sözü tuttuk. Tüm EYT’li kardeşlerimize hayırlı, uğurlu olsun.” değerlendirmesinde bulundu.

“EN KISA ZAMANDA…”

“Yaparsa AK Parti yapar, yaparsa Cumhur İttifakı yapar, yaparsa Erdoğan yapar.” mesajını veren Akbaşoğlu, EYT düzenlemesini de içeren kanun teklifinin en kısa zamanda Meclis Başkanlığına sunulacağını bildirdi.

EYT’de detaylar belli oldu! EYT başvurusu için SGK borçlanması nasıl yapılır?

Bugüne kadar hiçbir toplum kesimine verdikleri sözün hilafına bir yaklaşım sergilemediklerini, sergilemeyeceklerini belirten Akbaşoğlu, tüm toplum kesimlerinin refahını, alım gücünü artıracak adımları atmaya devam edeceklerini kaydetti.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) kapsamı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beklenen açıklamayı yaptı. EYT yaş sınırı ve EYT kapsamı netleşirken, EYT hesaplama konusunda araştırmalar hızlandı. 4A, 4B, 4C’li çalışan SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı çalışanları için süreç başlıyor.
‘EYT’de yaş şartı olacak mı?’ sorusu nihayet yanıt buldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2.2 milyon kişinin emekli olacağını ve EYT’de hiçbir yaş şartı uygulanmayacağını duyurdu. Ayrıca işveren içinse kıdem tazminatı yükünü hafifletecek KGF paketi desteği sağlanacağını bildirdi.
EYT’de son rakam 1,9 milyon kişi. Bu rakamın Ocak başında 2 milyonu geçmesi bekleniyor. Bakan Bilgin yaş şartı gelse dahi bu kişilerin yarısının 2023’te, kalan kısmının ise 2024’te emekli olabileceğini belirtti. Ancak tüm bunlara rağmen Sosyal Güvenlik Kurumlar’ında (SGK) ise yoğunluk devam ediyor.
Eksik primlerini tamamlamak isteyenlerin daha ucuz borçlanma yapabilmesi için vakit daralıyor. Yeni asgari ücretin açıklanmasıyla beraber 2023 yılında yapılacak borçlanmalar 1 Ocak 2023 itibarıyla yüzde 54,6 artacak. Yılın bitmesine son 3 gün kala uzmanlardan vatandaşlara ellerini çabuk tutmaları uyarısı yapıldı.

YENİ YILDA BORÇLANMALAR ŞU ŞEKİLDE OLACAK


ASKERLİK BORÇLANMASI
GÜNLÜK: 69,02 TL
ZAMLI: 107 TL
180 GÜNLÜK: 14,423 TL
ZAMLI: 19,260 TL
450 GÜN: 31,059 TL
ZAMLI: 48,150 TL

DOĞUM BORÇLANMASI
1 ÇOCUK: 49,694 TL
ZAMLI: 76.320 TL
2 ÇOCUK: 99,338 TL
ZAMLI: 153,007 TL
3 ÇOCUK: 149,083 TL
ZAMLI: 223.587 TL
SGK’DAN EYT BAŞVURUSU İÇİN REHBER
Kimi askerlik borçlanması, kimi de doğum borçlanması için SGK’nın kapısını çalacak. SGK önlerinde yoğun kuyruklar oluşmasını önlemek isteyen kurum yeni bir duyuru yaptı. EYT’de sigorta girişini öne çekmek isteyip, doğum ve askerlik borçlanmalarını ödeyecek vatandaşlar için, başvuruların e-Devlet üzerinden nasıl yapıldığına dair bilgilendirmede bulundu. Tüm bilgiler adım adım paylaşıldı.

E- DEVLET’TEN EYT İÇİN ASKERLİK VE DOĞUM BORÇLANMASI NASIL YAPILIR?

EYT için askerlik ve doğum borçlanması yapacaklar için e-Devlet üzerinden işlemler şu şekilde ilerliyor:
-Öncelikle e- Devlet kullanıcı adı ve şifresiyle sisteme giriş yapılır
-Arama çubuğuna ‘borçlanma’ yazarak arama yapılır
-Kişinin borçlanabileceği hizmet türleri görüntülenir.
-Borçlanma yapılacak sekme seçilir.
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.