EYT düzenlemesi ne zaman yapılacak?

Son dakika haberi: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, merakla beklenen EYT düzenlemesi için tarihi açıkladı: “Ocak ayından sonra uygulamaya sokulacak.”
Takip et
EYT düzenlemesi ne zaman yapılacak?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Afyonkarahisar’da ‘2023’e Doğru Şehir Buluşmaları’ programına katıldı.

Bakan Bilgin, milyonların merakla beklediği EYT düzenlemesine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

“EYT MESELESİNİ ÇÖZECEĞİZ”

DHA’nın haberine göre kamuda muhtelif kadrolarda çalışan sözleşmeli personele yönelik çalışma sürdürdüklerini dile getiren Bakan Bilgin, “Çalışmayı bitirmek üzereyiz. Bu ay içerisinde kamuoyuyla paylaşacağımızı açıkladık. Geçici işçiler sorunumuz var. Geçici işçiler, bir türlü geçmeyen, süreklilik arz eden sorun haline gelmiş. Onu da çözeceğiz.

Çok konuşulan, birçok insanın da merak ettiği EYT meselesi var. Onu çözeceğiz. Türkiye zorlu ekonomik şartlar içerisinde çalışanlarını olumsuz tablo karşısında koruyacak sosyal politika uygulamalarıyla topluma gerekli desteği sağlama yönünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

EYT çalışmalarına değinen Bakan Bilgin, şöyle konuştu:

“Televizyonlarda sık sık ‘işte şunlar da girecek, bunlar da çıkacak’ öyle bir şey yok. 99 öncesi biliyorsunuz, yaşla ilgili bir sorun var. O sorunu biz çözüyoruz ve önümüzde tek bir model var. Tek bir formül var daha doğrusu. Onun hesapları yapıyoruz.

EYT İÇİN TARİH AÇIKLANDI: OCAKTAN SONRA

Çok sayıda insan var tahmin edeceğiniz gibi. Onların durumlarını, çalışma gün sayılarını, yıllarını, vesaire sosyal güvenlikteki sağlık sigortası primlerini gözden geçirip en uygun, en kapsayıcı çözümlemeyi yapacağız. Mesafe aldık ama şimdi açıklamayacağım. ‘Niye şimdi açıklamıyorsunuz?’ diyenler var. Bir defa çalışmamız bitmedi. İkincisi, adım adım açıklıyoruz. Zaten açıklasak da ocaktan sonra uygulamaya sokulacak.

“AÇIKLAMANIN ACELESİ YOK”

Şimdi açıklamanın bu anlamda acelesi yok. Sözleşmeli personel, geçici işçiler, diğer sorunları açıklayacağız. Aralık ayının ilk haftasında çalışma biter bitmez de meclise intikal ettireceğiz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.