Eylül Ayında Tüketici Güven Endeksi Yüzde 4,3 Düştü

Tüketici güven endeksi eylül ayında bir önceki aya oranla yüzde 4,3 düşerek 55,8 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ortaklığı ile yapılan tüketici eğilim anketi sonuçlarından belirlenen mevsim etkilerinden temizlenmiş tüketici güven endeksi, Eylül ayında bir önceki aya oranla yüzde 4,3 oranında düştü; Ağustos ayında 58,3 olan endeks, Eylül ayında 55,8 oldu.

Gelecek 12 aylık dönem ile alakalı hanenin maddi durum beklentisi endeksi Ağustos ayında 77,8 iken, Eylül ayında yüzde 4,9 oranında düşerek 74 oldu.

GENEL EKONOMİK HAL BEKLENTİSİ DÜŞTÜ

Genel ekonomik hal beklentisi endeksi (gelecek 12 aylık dönem ile alakalı) Ağustos ayında 74,3 iken, Eylül ayında yüzde 4,4 oranında düşerek 71 oldu.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi (gelecek 12 aylık dönem ile alakalı) Ağustos ayında 58,3 iken Eylül ayında yüzde 5,1 oranında düşerek 55,3 oldu.

Tasarruf etme olasılığı endeksi (gelecek 12 aylık dönem ile alakalı) Ağustos ayında 22,7 iken, Eylül ayında yüzde 0,6 oranında fazlalaşarak 22,8 oldu.

TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ NEDİR?

Tüketici Güven Endeksi tüketicilerin şahsi mali durumları ve genel ekonomi ile alakalı mevcut durum değerlendirmeleri ve gelecek dönem beklentileri ile yakın gelecekteki harcama ve tasarruf eğilimlerinin ölçmeyi hedefleyen bir veridir.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı