Eylül ayında okulların açılması çok zor!

Türkiye bir yandan normalleşme sürecinde adımlarını tek tek atarken bir yandan da koronavirüsle (Kovid-19) mücadelesini sürdürüyor. Bugünkü yazısında vaka sayılarının endişe verici olduğunu belirten Hürriyet Başyazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, böyle devam etmesi halinde eylül ayında okulların açılmasının çok zor olduğuna dikkat çekti.
Takip et
Eylül ayında okulların açılması çok zor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her gün yeni vaka, ölüm ve iyileşen sayılarını duyururken, açıklanan rakamlar pek de iç açıcı değil…

EYLÜLDE OKULLAR AÇILMAYACAK MI?

Vaka sayılarının bir türlü 1000’in altına düşmemesi hakkında kaygılarını dile getiren Hürriyet Başyazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, bugünkü yazısında koronavirüs günlük vaka sayısının bu şekilde devam etmesi halinde eylül ayında okulların açılmasının zor olduğunu öne sürdü.

“Bu rakamlardan korkalım” başlıklı yazısında Müftüoğlu, “Bu rakamlarla eylülde okulları açmayı unutun.” ifadelerine yer verdi.

İşte Prof. Müftüoğlu’nun o yazısı;

Bu rakamlardan korkalım

Manzara net ve açık. Rakamlar bize şunları belirtiyor: “Böyle giderse eğer değil eylülde, yani okullar açılmadan hemen önce 100’lü rakamları görmek, 500’lü rakamları görünce bile ‘Oh be!’ deyip havaya zıplayacağınızdan emin olabilirsiniz. Ve gene bu şekilde giderse eğer, bu rakamlarla eylülde okulları açmayı unutun. Bitmedi, dahası var. Mesele yalnızca okulların açılmasıyla da sınırlı değil. Bu gittikçe uzayan ve uzadıkça da tadı kaçan süreci eğer bir an önce durduramaz iseniz, her şey bir yana, zaten çoktan arızaya geçmiş psikolojiniz daha da bozulacaktır.”

Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca gene haklı. Evet, kara göründü ama bu rakamlarla o karaya çıkmak bir hayli zor. Ve bir uyarı: Aklınızda olsun salgın denizindeki kabarmalar da giderek büyüyebilir, karaya varmak orta vadede bile uzayabilir.

YENİ BİR PLAN LAZIM

KISACASI ortada ciddi bir tatsızlık var. Eğer hemen bir şeyler yapılmazsa vaziyet daha da ciddileşecek. İşte o zaman da vaziyet gerçekten ve emin olun “yandı gülüm keten helva”dan farksız hale gelecek. Kısacası ve özeti şudur: Kusura bakmasın, geçtiğimiz günlerde Tarafsız Bölge’de izlediğim Dr. Ateş Kara Hoca ile aynı düşüncede değilim. Bu rakamlara iyimser bakmak mümkün değil. Gene bu rakamlara bakarak “Yeni normal ile beraber günlük vaka sayıları 2-3 binli rakamları da bulabilirdi” diye, 1300-1500’lere razı olmak makul bir yaklaşım olmamalı. Manzara şu: Bir yerlerde çok ciddi ve mühim eksiğimiz var. Bazı noktalarda başaramadığımız hatalar söz konusu. Eğer bir an önce o hatalar, eksiklikler, noksanlıklar tespit edip çözüm yolları saptanmazsa yani bir an önce harekete geçilmezse -altını çiziyorum- sonbaharda can sıkıcı gelişmelerle karşılaşmamız mümkündür. Benden söylemesi…

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.