adplus-dvertising

Evren Turhan: ‘Eskiden para yok, kalite vardı. Şimdi para var, kalite yok’

Futbolda eksiden para olmadığını fakat kalitenin olduğunu, şimdilerde paranın olduğunu fakat kalitenin olmadığını söyleyen futbol yorumcusu, eski milli futbolcu Evren Turhan, “25 sene önceki Kocaelispor kadrosu olarak bugün oynasak şampiyon olurduk” şeklinde konuştu.
Takip et
Evren Turhan: ‘Eskiden para yok, kalite vardı. Şimdi para var, kalite yok’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kocaelispor’un ilk kupasına imzasını atan, eski milli futbolcu ve futbol yorumcusu Evren Turhan, Türk futbolu ve son gelişmeleri değerlendirdi.

“Bizim dönemimizde futbol kalitesi yüksekti”

Kupayı kazandıkları dönemle günümüz futbolunu kıyaslayan ve o günkü takımın bugün şampiyon olacağını belirten eski milli futbolcu Turhan, “O dönem Türk oyuncular çok daha yetenekliydi. Çok klas oyuncular vardı. Şuanda futbol değişti ve gelişti. Fizik olarak oyuncular daha güçlüler, daha fazla mesafe kat ediyorlar ama futbolun kabiliyet işi olduğunu unutmamak gerekir. Onun için ülke olarak genç oyunculara eğilmemiz gerekir. Kulüplerimiz ve büyük takımlarımız son senelerde zorunluluktan genç oyuncu oynatıyor. Bunların çoğalması gerekiyor. Futbol bizim dönemde daha yavaş oynanıyordu ancak zevk vardı. Oyun kalitesi bence çok yüksekti. İnşallah bunu ülke futbolu olarak yavaş yavaş yakalayacağız” şeklinde konuştu.

“O kadroyla bugün oynasak şampiyon olurduk”

Koşulların değiştiğini söyleyen Turhan, “Sosyal medya, teknoloji, sahalar çok güzel, paralar çok güzel. Bu kadar güzel şeylerin neticesinde da insanlar güzel futbol bekliyor. Liglerde iyi oynayan takımlarımız var. Alt ligleri de takip ediyorum. Konyaspor’u izlerken zevk alıyorum. Antalya, Nuri hocayla beraber zevk veriyor. Oyun kurgusu, sistemi var. İzlediğiniz zaman ‘Şu oyuncular burada doğru oynuyor. Doğru oyun oynuyorlar. Savunma kadar gol atmaya çalışıyorlar. Öne oynuyorlar, dikine oynuyorlar’ diyorsunuz. Farklı oynayan takımlar da var. Geriden oyun kuruyorlar. Zor bir oyun. Galatasaray bunu denedi. Çok maçta hayal kırıklığına uğradı. Bizim 25 sene önceki kadromuz, bu kadar yetenekli oyuncular bugün oynasak biz şampiyon olurduk. Çok kalite farkı var. Hele ki bu koşullarda çalışacaksın. Bakış açın değişecek. Eskiden para yoktu, kalite vardı. Şuanda para var, kalite az. Sıkıntı bu biraz. Üzücü. Ama yetenekli gençlerimiz var, alt yapıdan yetişiyor” ifadelerini kullandı.

“Kocaelispor marka değeri çok yüksek bir kulüp”

Kocaelispor’u ve 1. Lig’de oynanan futbolu da yorumlayan Evren Turhan, “1. Lig’de de iyi maçlar oluyor. Oyun temposunu yükseltmek çok basit olmuyor. Kaliteli oyuncular var. Daha savunma ağırlıklı, birbirine denk takımlar var. Kocaelispor’u da takip ediyorum. Kocaelispor marka değeri çok yüksek bir kulüp. Oyunculara gelirken bunu anlatmak gerekir. Kocaelispor’da şu eksikliği gördüm; sahada Kocaelispor forması giymiş oyuncular bulunuyor ama aralarında ve taraftarla kopukluk var. Kocaelispor’un o eski ruhunu yakalaması gerekir. Para olabilir, her şey olabilir ama o ruhu vermek gerekir.

Burada sıkıntı en iyi oyuncuları getirmek değil. Gelen oyuncu, Kocaelispor’un o armasıyla birlikte, yeşil-siyah formayı gerçekten o ruhla giymeli. Oyuncu kendisini kulüpten üstün görmeyecek. En üstün Kocaelispor’dur. Bazı oyuncularda ‘Ben buraya geldim ama ben şuyum’ tavrını gördüm. Kocaelispor bunu çok iyi lanse etmeli. Kocaeli’nin Süper Lig’de olması gerekiyor. Taraftarı, tribünü, maddi kuvveti, her türlü olanağı var. Bu vaziyetlerde olmamalı. İnşallah bir an önce toparlarlar. Izleyiciyle birlikte oyuncuların o ruhu yakalaması gerekir. Yeşil-Siyah takım var, evet Kocaelispor ama taraftarla o bütünlüğü göremedim” şeklinde konuştu.

“Zoru başarmak mühim fakat şu an iş çok basit değil”

Kocaelispor’un bu hafta oynayacağı Menemenspor maçını değerlendiren Turhan, “Çok zor. Zoru başarmak çok mühim. Hedef başkaydı. Şuanda küme düşmemeye geldi. Bu baskıdan çıkmak mühim. Yeni hocayla anlaştılar. Fırat Gül, inşallah başarılı olur. Bu yıl takımı ligde tutarlar ve bu yıl yapılan hataları yıla bir daha yapmazlar. Şu an iş çok basit değil. Her maç aynı konsantrasyon ve daha üzerine koymak gerekiyor. Daha çok talep etmek gerekir. Taraftar zaten buradaki maçlarda yalnız bırakmayacak. Bir de tepkileri oldukça fazla gördüm. Mağlupken ve öne geçince taraftarın tepkileri çok uçtu. Hem dibe gidiyor, hem tavan yapıyor. Bunu iyi dengeleyip Kocaelispor için taraftarın, oyuncuların bu takıma sahip çıkması gerekir. Son ana kadar da inşallah bunu başarırlar” sözlerini kaydetti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.