adplus-dvertising

Evlatlıklara miras şoku

2 Eylül 2022, 10:14 tarihinde eklendi
Yargıtay, evlatlık olan kişinin evlat edinenin miras bırakanlarına mirasçı olarak kabul edilemeyeceğine hükmetti. Yüksek mahkeme; evlatlık ve alt soyu evlat edinenin yasal mirasçısı olabileceğine; fakat evlat edinen, evlatlığın mirasçısı olamayacağı gibi evlat edinenin daha önce ölmesi halinde evlatlığın da evlat edinenin mirasçı olduğu kişilerin mirasçısı olamayacağına dikkat çekti.
Takip et
Evlatlıklara miras şoku
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Evlatlıkların miras hakkına yönelik münakaşaları Yargıtay 14. Hukuk Dairesi’nin emsal özellikteki kararıyla yeni bir boyut kazandı. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin temyiz edilen kararını değerlendiren Yargıtay 14. Hukuk Dairesi, evlatlık ve altsoyunun, evlat edinene kan hısımı gibi mirasçı olacaklarını, evlatlığın kendi ailesindeki mirasçılığı da devam edeceğine dikkat çekti.

Kararda şu şekilde dendi:

“Evlat edinen ve hısımları, evlatlığa mirasçı olmazlar. 4721 Sayılı Türk Medeni Yasanın 314/2. maddesine göre evlatlık evlat edinene mirasçı olur. Aynı yasanın 500. maddesi hükmüne göre ise evlatlık ve alt soyu yalnızca evlat edinen yönünden kan hısımı gibi mirasçı olur. Evlat edinenin kendi miras bırakanlarından daha önce ölmesi halinde evlatlığın evlat edinenin miras bırakanlarına mirasçı olacağına ilişkin kanunda bir hüküm bulunmamaktadır. Somut olayda; miras bırakan 18.01.2016 tarihinde, miras bırakanın kardeşininse miras bırakandan önce 08.02.2007 tarihinde vefat ettikleri anlaşılmıştır. Miras bırakanın kardeşinden sonra ölmesi sebebi ile evlatlığının miras bırakanın mirasçısı olması kanundaki düzenleme gereği mümkün değildir. O halde mahkemece, miras bırakanın; mirasçılarının sadece Itır ve N. olarak tespit edilmesi lazımken miras bırakanın kendisinden önce ölen kardeşinin evlatlığı K.’nin de mirasçı olarak kabul edilerek mirastan pay verilmesi doğru görülmemiş, bu nedenle hükmün bozulması gerekmiştir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.