adplus-dvertising

Evinin balkonunu atölyeye çevirdi, ahşabı sanata dönüştürüyor

Ordu’nun Ünye ilçesinde yaşayan 55 yaşındaki Mustafa Avcı, atölyeye dönüştürdüğü evinin balkonunda kendi olanakları ile ahşap oymacılığı ile sepet imalatı gerçekleştiriyor.
Takip et
Evinin balkonunu atölyeye çevirdi, ahşabı sanata dönüştürüyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İlçenin Atatürk Mahallesi’nde yaşayan 2 çocuk babası Mustafa Avcı, eşi Saniye Avcı’nın da desteğini alarak ahşap oyma ve sepet örme işine girdi. Emekliliğin sonrasında Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan kurs ile ahşap oymacılığı ve sepet imalatını öğrenerek hobi olarak başladığı çalışmalarını ticarete döken girişimci Mustafa Avcı, Türkiye’nin birçok kentine ve yurt dışına aldığı siparişleri yetiştiriyor. Özellikle çevresinden ve ailesinden aldığı destekle evinin balkonunda kurduğu atölye sayesinde kendisini daha da geliştireceğini ifade eden Avcı, başarılı olmak için insanın önce kendisine güveni olması gerektiğini belirtti.

Evinin balkonunu atölyeye çevirdi, ahşabı sanata dönüştürüyor

“Ahşapla artık iş içeyim”

Aldığı kurs sayesinde çevresinde gördüğü ahşap malzemeleri sanatsal çalışmaya dönüştüren ve severek yaptığını belirten Mustafa Avcı, “Ankara’da Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde 33 sene tornacılık mesleğinde çalıştıktan sonra 2014 senesinde emekli oldum. Daha sonra memleketim olan Ünye’ye döndükten sonra eşimle birlikte ‘Evimizde vakit geçirmek için ne yapabiliriz?’ diyerek düşündüğümüzde Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün açtığı kurslar vardı ve ben oraya gittim. Ben sepet örme ve ahşap oymacılığı kurslarına katıldım. Ahşap oyma kursundaki Ali Rıza Ateş hocamız bize bu mesleğin inceliklerini öğretti. Bizim de tornacılıktan gelen bir el becerimiz olduğu için kısacası ahşapla iç içe olduk. Ben de son bir iki senemi ise bu işi kapmak ismine vaktimi marangozhanede geçirdim. Böylece kendimi geliştirdikten sonra oyma işlemine başladık. Burada eşimin de çok büyük destekleri oldu” şeklinde konuştu.

Evinin balkonunu atölyeye çevirdi, ahşabı sanata dönüştürüyor

“İnsanın önce kendine güvenmesi gerekir”

İlk ahşap oyma ve sepet imalatına başladığında kendisine güveninin olduğunu anlatan Mustafa Avcı, “Ben bu işe ilk başladığımda yapabilirim diyerek kendimde o güveni hissettim. Çünkü insanın önce kendine güvenmesi gerekir. Tabii kurstaki hocamızın desteğiyle bir ahşap yahut tahtanın üstünü çizmeye yahut oymaya arık kendim yapmaya başladım. O sayede artık kendimizi biraz daha geliştirmiş olduk. Şu anda çevremde çok olumlu tepkiler ve destekler alıyorum. Mesela ilk satışımı İstanbul’da yaşayan çocukluk arkadaşımın arkadaşına yaptım. Onun dışında Almanya’da yaşayan bir ağabeyimiz saat işlemeli sipariş istedi. Ben de onu tamamladım hatta geldiğinde teslim edeceğim” diyerek konuştu.

“Balkonumu küçük atölyeye çevirdim”

Evinin balkonunu küçük bir atölyeye çevirerek imalat gerçekleştirdiğini sözlerine ekleyen Avcı, “Çalışmalarımı sosyal medyadan arkadaşlarım gördükleri zaman beğendiklerini ve kendilerine yapmamı istediklerini belirterek mesaj atıyorlar. Bana kurstaki ve öbür arkadaşlarım bir atölye kurmamı tavsiye ettiler. Fakat bir oyma işlemi bir hafta kadar sürdüğü için yahut evin öbür işleriyle ilgilenmem gerektiği için atölye düşünmedim. Ama balkonumu kendime göre küçük bir atölyeye çevirdim” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.