Evin Bodrumunda Yaşamaya Mahkum Edilen Engelli Kadın Kurtarıldı

Çankırı’da yüzde 70 zihinsel engeli bulunan 57 yaşındaki Ayşe Gülen anne ve babasının ölümünün ardından dayısı ile yaşamaya başladı. Dayı Metin U. ve yenge Şerife U. ile birlikte yaşamaya başlayan Gülen, dayısı ve yengesi tarafından evin bodrumuna kilitlenip burada yaşamaya mahkum edildi. Olay çevredekiler tarafından jandarma ekiplerine bildirilince Gülen kurtarıldı. Şerife U. ve Metin U. ise gözaltına alındı.

Olay Çankırı’nın Bayramören ilçesi Dalkoz köyünde meydana geldi. Annesi ve babası öldükten sonra mahkeme tarafından dayısı ve yengesi vasi olarak belirlenen yüzde 70 engelli olan Ayşe Gülen (57) kararın ardından dayısı ve yengesi ile yaşamaya başladı. Dayısı ve yengesi tarafından evin bodrumuna kilitlenen Gülen, yıllarca ahırdan bozma yerde yaşadı.

EMEKLİ MAAŞINI ALIP ENGELLİ RAPORU İLE ARABA ALMIŞLAR

Engelli kadını bodruma kilitleyen dayı ve yenge, Gülen’e kalan emekli maaşını ve kirayı kendileri almaya başladı. Yüzde 70 engelli raporu bulunan kadının raporunu kullanan vicdansız dayı yeğeninin üzerinden kendisine bir de ÖTV’siz otomobil aldı. Köylülerin durumu fark etmesinin ardından jandarma ekiplerine ihbar edildi. Gelen ekipler bodrum kapısını kırarak içeri girdiğinde yaşlı kadını yatağında yatarken buldu. Kötü yaşam koşullarında olan kadın ekiplerin olayı bildirdiği Çankırı Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından bir rehabilitasyon merkezine yerleştirildi.

Evin Bodrumunda Yaşamaya Mahkum Edilen Engelli Kadın Kurtarıldı

DAYI VE YENGE GÖZALTINA ALINDI

Jandarma ekipleri tarafından gözaltına alınan Metin U. ve Şerife U. “Kişiyi hürriyetinden alıkoyma”, “eziyet” suçundan mahkemeye sevk edildi. Mahkemede Gülen’in zarar görmemesi için burada tutulduğunu ve tedbir amaçlı bu şekilde davrandıklarını belirten yenge ve dayıyı adli kontrol şartı ile serbest bıraktı.

Evin Bodrumunda Yaşamaya Mahkum Edilen Engelli Kadın Kurtarıldı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı