adplus-dvertising

Evde canı sıkılan kadın hayvancılık işine girip 15 yılda servet sahibi oldu

Antalya’da 15 sene önce düğününden kalan 4 bileziğini satıp bir inekle hayvancılık işine giren ev hanımı Fatma Öncel, 5 milyon liralık servetin sahibi oldu. Şu anda 170 büyükbaş ve 150 küçükbaş hayvanın bulunduğu büyük bir çiftliğe sahip olan Öncel’in emekli polis memuru olan eşi Sadettin Öncel ise, “İnek alacağını belirtti, önce gülüp geçtim. Bu Şekilde olacağını söyleseler inanmazdım. Hayaldi gerçek oldu” şeklinde konuştu.
Takip et
Evde canı sıkılan kadın hayvancılık işine girip 15 yılda servet sahibi oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Muratpaşa ilçesinde yaşayan 43 yaşındaki 3 çocuk sahibi Fatma Öncel, 15 sene önce evde canı sıkıldığını ve aile bütçesine destek olmak istediğini belirterek hayvancılık işine girmek istedi. Polis memuru eşinden olumlu cevap alan Öncel, düğününden kalan 4 bileziğini o dönem 2 bin 500 liraya satıp 2 bin 400 liraya inek, 100 liraya da hayvanını besleyecek yem aldı. İlk başlarda inek sütü satarak para kazanmaya başlayan Öncel, zamanla eşinin desteğiyle de inek sayısını 20’ye kadar çıkardı. İneklerini beslemek için bir de tarla kiralayan Öncel, buraya ektiği mısırla hayvanlarını beslemeye başladı. Daha sonra tavuk ile keçi de beslemeye başlayan azimli kadın, 15 yılda 170 büyükbaş ve 150 küçükbaş hayvanın sahibi oldu. Kurban bayramlarında kurbanlık, günlük süt ve yumurta satışlarıyla servetine servet katan Öncel, 20 dönümlük arazide kurulu 5 milyonluk servetin sahibi oldu.

Evde canı sıkılan kadın hayvancılık işine girip 15 yılda servet sahibi oldu

“Sağlığım el verdiğince bu işi yapacağım”

Başarı hikayesini anlatan Fatma Öncel, hayvancılığı sevdiği için ev hanımlığını bırakıp bu şekilde bir işe girdiğini belirtti. Şu anda 350’ye yakın büyükbaş ve küçükbaş hayvanının olduğunu aktaran Öncel, “Şu an hayvan fiyatları yükseldi ve satacak olursam 5 milyon liraya yakın para ediyor. Birisi için 10 milyon lira verseler gene de bu işi bırakmam. Sağlığım el verinceye kadar bu işi yapacağım” şeklinde konuştu.

Bu sene girdi maliyetleri arttığı için kurbanlık satışlarının yükseldiğini ve bunun hayvan fiyatlarına yansıdığını söyleyen Öncel, “Ama gene de satış yapıyorum. Küçükbaşlardan adaklık veriyorum, sütten ve yumurtadan kazanıyorum. Şu an yalnızca sütten kazanıyorum. Günde 700-800 kilo süt çıkıyor. Perakende satış yapıyorum. Sütün kilosunu 10 liradan veriyorum” ifadelerini kullandı.

Evde canı sıkılan kadın hayvancılık işine girip 15 yılda servet sahibi oldu

“Çocuklarımdan daha çok hayvanlarımla ilgileniyorum”

Öncel, mesai saatinin olmadığını da sözlerine ekleyerek şunları belirtti:

“Benim saatim yok. Sabah 5’te işçilerle beraber kalkıyorum. Onlar akşam evlerine gidiyor, ben gece saatlerine kadar çalışıyorum. Gece 2-3’te hayvanların doğumuna bile kalktığım oluyor. Zorda kalmadığım sürece buzağıları kendim doğurtuyorum. Çocuklarımdan daha çok bunlarla ilgileniyorum. Tüm günümü onlarla geçiriyorum. Kıskanıyorlar ama onlar da hayvancılığı seviyor. Hayvancılığa değer verilsin, tarım bitmesin. Hayvancılığı bırakmasınlar.”

Evde canı sıkılan kadın hayvancılık işine girip 15 yılda servet sahibi oldu

“Önce gülüp geçtim”

Başarılı iş kadının eşi Saadettin Öncel ise, eşinin bu kadar ilerleyebileceğine kendisinin de inanamadığını söyleyerek, “Daha önce polis memuruydum, şu an emekliyim. Doğudan buraya tayinimiz çıktığında eşimin canı çok sıkılıyordu. Çalışmak istediğini belirtti. ‘İnek alayım’ şeklinde konuştu, önce gülüp geçtim. Sonra sermaye için bilezikleri sattı. Kendine buzağı olan bir inek aldı. İlk başlarda küçümseniyordu ama kar ettikçe inek sayısını arttırmaya başladı. Ben de maaşım ve zamanımla destek vermeye başladım. Bu Şekilde olacağını önceden söyleseler inanmazdım. Hayaldi gerçek oldu” şeklinde konuştu.

Evde canı sıkılan kadın hayvancılık işine girip 15 yılda servet sahibi oldu

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.