Evde bakım aylığı kaç TL oldu? 2020 Temmuz zammı sonrası yeni evde bakım maaşı açıklandı

Evde bakım aylığı kaç TL oldu? 2020 yılı Temmuz zamları ile birlikte asgari ücrete endeksli olarak artış gösteren evde bakım maaşı arttırıldı. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni zamlı rakamı açıkladı. İşte 2020 zamlı evde bakım maaşı
Takip et
Evde bakım aylığı kaç TL oldu? 2020 Temmuz zammı sonrası yeni evde bakım maaşı açıklandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Evde bakım aylığının ne kadar olduğu Temmuz zamları ile birlikte en çok merak edilen konuların başında yerini aldı. Bildiğiniz gibi devlet yüzde 50 raporu olan evde bakıma muhtaç yaşlı ve engellilere bakan yakınlara evde bakım ayılığı veriyor. Asgari ücrete endeksli olarak artış gösteren evde bakım ücreti Temmuz zammı ile beraber artış gösterdi. Peki 2020 Temmuz zammı sonrası evde bakım ücreti kaç TL oldu?Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yeni zamlı ücreti açıkladı.

EVDE BAKIM AYLIĞI NE KADAR OLDU?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2020 Temmuz zamları sonrasında evde bakım aylığının1.544 TL’ye çıkarıldığını duyurdu.

EVDE BAKIM AYLIĞI NEDİR?

Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, asgarî ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma ihtiyacı olan engellilere, engellinin bakımına destek amacıyla verilen sosyal yardımdır.

EVDE BAKIM AYLIĞI BAŞVURU ŞARTLARI!

- Evde bakım ücreti/evde bakıma destek yardımından yararlanabilmek için hastanelerden alınacak 16.12.2010 tarih ve 27787 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan” Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” kapsamında alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında engel oranı % 50 ve üzeri olup ağır engelli EVET- HAYIR bölümünde EVET ibaresi olması gerekmektedir.

- Özürlü kişinin başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek düzeyde olması yani tuvalet, beslenme ihtiyacını, giyinip-soyunabilme, merdiven inip çıkabilmek.

- Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olunan birey sayısına göre kendisine düşen ortalama aylık gelir tutarının, bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olduğunundiğer bir hesapla Ocak 2019 itibariyle 1219 TL olarak belirlenen gelir kriterini bir örnekle açıklayacak olursak 4 kişilik bir aileye ayda 4.876 TL'nin altında bir gelir varsa bakım maaşı için başvuruda bulunabilir.bakım raporu ile tespit edilmesi gerekmektedir.

(Aile bireylerinin hesaplanmasında üvey evlatlar, vatani görevini yapmakta olan bireylerde sayılmaktadır. Ayrıca, aile bireylerinin geliri toplamında üniversitede okumakta olan bireylerin almış olduğu öğrenci kredisi ve burslar miktarı ne olursa olsun gelir kapsamı dışında tutulmaktadır.)

- 30.07.2006 tarih 26244 sayılı “Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik” kapsamında bakım ihtiyacı olan engelli koşullarına sahip olmak.

BAŞVURU SIRASINDA İSTENEN BELGELER NELER?

Bakım aylığı başvurusunda bulunmak isteyenler için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

- Özürlü ve bakıcı olarak yazılan kişinin kimlik fotokopileri.

- Devlet Hastanelerinden alınan ağırlı özürlü olduğunu gösterir özürlü sağlık kurulu raporu veya fotokopisi

- Özürlüye ilişkin iki adet vesikalık fotoğraf.

- Özürlüye ilişkin varsa öğrenim durumunu gösterir belge veya sureti.

- Özürlünün vasisi var ise, vesayete ve vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı.

- Anne babanın boşanmış olması hâlinde, boşanmaya ilişkin mahkeme kararı

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.