Evcil hayvanına sahip çıkmayıp sokağa atan yandı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Nihayetlendirin!” talimatıyla hazırlanan yasa teklifine göre sokağa hayvan terk edilemeyecek, evcil hayvanlara çip takılacak.
Takip et
Evcil hayvanına sahip çıkmayıp sokağa atan yandı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AK Parti’nin üstünde çalıştığı “Hayvan Hakları Yasa Teklifi” için son toplantı, 15 Mart 2021’de yapılacak. Edinilen bilgiye göre; AK Parti Genel Merkezindeki toplantıya Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de katıldı. Toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Hayvan Hakları Yasa Teklifi sunumu yapıldı. Teklifi onaylayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yasa teklifine ilişkin çalışmalar en kısa zamanda nihayetlendirilsin” talimatı verdi.

BELEDİYELER DE DEVREDE

İşkence ve öldürme suçunda yalnızca Tarım Bakanlığı değil, sokak hayvanlarının bakımında mecburiyeü getirilecek olan belediyelerin de devreye girmesi planlanıyor. AK Parti kurmaylarının, sivil toplum kuruluşlarıyla (STK) bir kez daha bir araya gelmesi bekleniyor. Teklifin, 15 Mart’taki toplantının sonrasında Meclis’e getirilmesi hedefleniyor.

EŞYA DEĞİL “CAN”LI

Teklifle artık hayvanlar ‘eşya’ olmaktan kurtulup ‘canlı’ gibi korunacak. Evdeki hayvanlara çip takılacak, hayvanları sokağa bırakanlara da 2 bin TL’ye kadar ceza verilecek. Hayvanlardan sahipleri sorumlu olacak. Yasa’a ‘hayvanların cinsel istismarı’ biçiminde eklenecek madde tekrardan düzenlenecek. Evcil hayvanlar, petshop’larda sergilenmeyecek, satılmayacak. Düzenleme, yalnızca resmî imalat çiftliklerinde satışa izin verecek.

İŞKENCE İHBAR HATTI

Hayvanlara işkence edenler için Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde kurulacak merkeze ihbarda bulunulabilecek. İhbarlarla alakalı savcılığa suç duyurusu yapılacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.